Ćwiczenia z pierwszej pomocy

W połowie czerwca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Nowym Tomyślu odbyły się ćwiczenia dla strażaków ochotników z jednostek zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym. Dla nich właśnie dowództwo JRG zorganizowało ćwiczenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W ramach manewrów czteroosobowe zespoły, reprezentujące wszystkie jednostki OSP KSRG z terenu powiatu nowotomyskiego, wykonywały wyznaczone zadania. Pozorantami w tych zdarzeniach byli uczniowie z klasy 2E z opalenickiej mundurówki. Zadanie to nie należało wcale do najłatwiejszych, bowiem pozoranci musieli wczuć się w różne, czasem niekomfortowe role i przez 5 godzin powtarzać je dla poszczególnych zespołów. Była to m.in. pomoc po wypadku samochodowym, pożarze, upadku z wysokości, próbie samobójczej, postrzeleniu, czy upadku do kanału samochodowego. Naszą jednostkę reprezentowało 4 strażaków: Jarosław Cyprian, Maciej Cichy, Bartosz Meler i Elżbieta Mortka.  Z całą pewnością takie ćwiczenia utrwalają wcześniej zdobytą wiedzę.

Tekst: Elżbieta Mortka