2011

STYCZEŃ

Do pierwszej akcji w tym roku należy zaliczyć powalone drzewo przy drodze Sielinko – Porażyn do którego zostaliśmy wezwani w dniu 2 stycznia około godziny 15:00. Strażacy do akcji udali się samochodem FORD TRANSIT GLBM. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz usunięcie powalonego drzewa.

W dniu 12 stycznia 2011 roku około godziny 8:15 strażacy z naszej jednostki udali się do wypompowania wody z zalanej piwnicy domu jednorodzinnego przy ulicy St. Staszica w Opalenicy. Do akcji udał się zastęp na samochodzie STAR GBA 2,5/16. Strażacy wypompowali wodę za pomocą pompy pływającej Niagara. Przyczyną zalania był wysoki poziom wód gruntowych.

Niedawne obfite opady śniegu, później gwałtowna odwilż spowodowały niespotykany od blisko 30 lat wysoki poziom wód rzeki Mogilnicy oraz rowów malioracyjnych. Dodatkowo sytuację na Mogilnicy pogarsza utrzymująca się pokrywa lodowa, która miejscami wynosiła 30 cm. Woda w wielu miejscach wystąpiła z brzegów podtapiając pola, łąki i lasy. Członkowie zespołu zarządzania kryzysowego z zastępcą burmistrza Andrzejem Mainką na bieżąco monitorują sytuację i podejmują niezbędne decyzje dotyczące działań. Od czwartku do niedzieli OSP Opalenica przy użyciu pił spalinowych, bosaków i siekier likwidowała liczne zatory lodowe oraz oczyszczała śluzy i przepusty od Kozłowa do Urbanowa. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Kozłowie, gdzie woda podtopiła kilkadziesiąt hektarów pól i zagroziła dwom gospodarstwom. zagrożony podmyciem jest odcinek drogi powiatowej. drogowcy oznakowali niezbezpieczne miejsce i ograniczyli prędkość na tym odcinku. W tym miejscu nastąpiło także uszkodzenie nawierzchni asfaltowej. W poniedziałek 17.01. br. wykonano wał z worków wypełnionych piaskiem zabezpieczający jedną posesję przed zalewaniem, gdyż woda wdzierała się do piwnicy. W tych dniach jednostki OSP prowadziły usuwanie wody z piwnic. Nadmienić nalezy, że działania te przy wysokim stanie wody nie są korzystne dla budynku, gdyż moga powodować jeszcze większy napływ wody. Z takimi działaniami nalezy poczekać do naturalnego obniżenia wód gruntowych.

Z posiadanych informacji wynika, że podobna sytuacja na Mogilnicy panuje w jej dalszym biegu aż do ujścia w rejonie Kościana.

Tekst pochodzi ze strony UM Opalenica

W dniu 16 stycznia około godziny 18:00 nasza jednostka zostaje zadysponowana do pożaru garażu przy ulicy 3-go Maja w Opalenicy. Do zdarzenia udają się dwa zastępy z OSP Opalenica: GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Na miejscu dowódca stwierdza, iż pali się garaż, a dostęp do niego jest utrudniony z powodu braku mieszkańców. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ugaszenie palących się materiałów w garażu, przewietrzenie pomieszczeń oraz podważenie bramy od garażu. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji przejeżdżających tą droga samochodów udało się zapobiec nieszczęścia. W działaniach brał udział także zastęp GCBA 5/33 z KP PSP w Nowym Tomyślu.

LUTY

W czwartek 10 lutego 2011 roku w godzinach przedpołudniowych na ulicy Poznańskiej w Opalenicy doszło do groźnie wyglądającego zderzenia. Od strony miasta w kierunku Poznania na sygnałach świetlnych i dźwiękowych jechała karetka pogotowia z grodziskiego szpitala, która do jednej z poznańskich lecznic przewoziła pacjenta po ciężkim zawale.
Na skutek niezachowania ostrożności w karetkę wjechał wyjeżdżający z bocznej ulicy ford. Doszło do zderzenia. Na szczęście uszkodzone zostały tylko pojazdy. Ani kierująca fordem, ani obsługa jak i pacjent karetki nie odnieśli żadnych obrażeń. Miejsce zabezpieczyli strażacy OSP Opalenica. Po pacjenta przyjechała druga karetka i kontynuowano podróż do Poznania

Przed południem w sobotę 12 lutego 2011 roku doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. W Niegolewie, na skrzyżowaniu tej miejscowości z drogą do Rudnik oraz trasą Kuślin – Buk jadący skuterem w kierunku Rudnik 33-letni mieszkaniec Niegolewa wymusił pierwszeństwo przejazdu i doprowadził do zderzenia z ciężarowym mercedesem. Kierowca wywrotki bezskutecznie próbował ominąć przeszkodę. W wyniku uderzenia motocyklista doznał wielonarządowych obrażeń wewnętrznych i zewnętrznych i mimo 45 minutowej resuscytacji krążeniowo oddechowej poniósł śmierć na miejscu.
W akcji uczestniczyły 2 zastępy OSP Opalenica, 2 zastępy OSP Buk, karetka pogotowia oraz załoga LPR. Na miejscu zjawił się także oficer operacyjny z KP PSP w Nowym Tomyślu Damian Żukrowski.

W dniu 19 lutego 2011 roku spalił się zabytkowy pałac Hardtów w Wąsowie koło Nowego Tomyśla. Ogień zniszczył go niemal doszczętnie. Mieścił się w nim luksusowy hotel. Zniszczone zostały drugie i trzecie piętro pałacu oraz dach. W jednej z części hotelu zawalił się strop, który spadł na parter. W nocy, potężne słupy ognia widać było z odległości kilku kilometrów. Z pożarem walczyło ponad 130 strażaków, zawodowców i ochotników. Z hotelu zostało ewakuowane 30 osób, które przyjechały na mającą się odbyć Galę Ślubną oraz personel. Ulokowano ich w pozostałych budynkach hotelowych. Według wstępnych ustaleń, ogień wybuchł prawdopodobnie na ostatnim piętrze budynku, albo na strychu. Jeszcze w niedzielę policja i biegły w sprawach pożarnictwa przeprowadzą oględziny. Pałac Hardta w Wąsowie wybudowany został w 80. latach XIX wieku. Obecnie w części pałacu znajduje się hotel. Jest on częścią zespołu pałacowo – parkowego w skład, którego wchodzi także XVIII wieczny pałac Szczanieckich.

W dniu 21 lutego około godziny 7:40 zastęp GBA 2,5/16 udał się do Wąsowa w celu dogaszania zgliszczy pałacu. W działaniach trwających 7 godzin uczestniczyły także: OSP NORDZUCKER Opalenica, OSP Wąsowo, OSP Miedzichowo. Na miejscu był obecny również zastępca Komendanta KP PSP Nowy Tomyśl kpt. mgr inż. Jarosław Zamelczyk oraz Dowódca JRG Nowy Tomyśl asp. sztab. Andrzej Łaciński. Do zadań strażaków należało dogaszenie zgliszczy oraz pomoc pracownikom pałacu w ewakuacji pozostałego mienia z spalonego budynku.

W dniu 22 lutego po powrocie z akcji dogaszania zgliszczy pałacu w Wąsowie strażacy z naszej jednostki udali się do wypompowania wody z zalanej piwnicy domu jednorodzinnego przy ulicy Nowej w Opalenicy.Do zdarzenia udał się zastęp na samochodzie STAR GBA 2,5/16. Strażacy wypompowali wodę za pomocą pompy pływającej Niagara. Przyczyną zalania był wysoki poziom wód gruntowych.

W dniu 22 lutego około godziny 15:25 zostaliśmy zadysponowani do kolizji na drodze Opalenica – Wojnowice. Do akcji udał się jeden zastęp GBA 1,2/20. Na miejscu zastaliśmy dwa auta stojące na poboczu. Do zdarzenia doszło, gdy kierująca samochodem marki Opel Corsa najechała na tył poprzedzającego ją busa marki VW Transporter. Podróżującą autem osobowym przetransportowano do nowotomyskiego szpitala. Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów oraz wsparciu psychicznym poszkodowanej.

W dniu 23 lutego strażacy z naszej jednostki udali się do wypompowania wody z zalanej piwnicy domu wielorodzinnego przy ulicy Polnej w Opalenicy.Do zdarzenia udał się zastęp na samochodzie STAR GBA 2,5/16. Strażacy wypompowali wodę za pomocą pompy pływającej Niagara. Przyczyną zalania był wysoki poziom wód gruntowych.

W dniach 24 oraz 25 luty dwukrotnie zostaliśmy zaalarmowani o pożarze hotelu „REMES” przy ulicy Parkowej w Opalenicy. Na szczęście tuż po wyjechaniu z bram remizy zostaliśmy wycofani przez dyspozytora PSK w Nowym Tomyślu z racji alarmu fałszywego, którego spowodowała awaria czujka dymu.

W dniu 25 lutego po raz kolejny w tym tygodniu strażacy z naszej jednostki udali się do wypompowania wody z zalanej piwnicy domu jednorodzinnego przy ulicy Nowej w Opalenicy.Do zdarzenia udał się zastęp na samochodzie STAR GBA 2,5/16. Strażacy wypompowali wodę za pomocą pompy pływającej Niagara. Przyczyną zalania był wysoki poziom wód gruntowych.

MARZEC

W dniu 6 marca tuż przed godziną 15:00 zastęp GBA 2,5/16 udał się do nietypowej akcji ściągania kota z drzewa we wsi Rudniki.

W dniu 7 marca o godzinie 20:19 zostaliśmy wezwani do kolizji auta osobowego z dzikiem niedaleko wsi Porażyn. Do zdarzenia udał się zastęp GBA 1,2/20. Na miejscu strażacy zastali uszkodzony samochód marki Fiat Brava. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz odłączenie akumulatora.

W wtorek 8 marca o godzinie 15:00 nasi strażacy gasili pierwszy w tym roku pożar trawy. Z ogniem poradzono sobie błyskawicznie, ale strażacy przestrzegają – bądźmy rozważni, bo może dojść do tragedii. W akcji uczestniczył jeden zastęp GBA 2,5/16. Palącą się trawę gaszono przy drodze Opalenica – Rudniki niedaleko firmy Drewnostyl”. Jak doszło do zaprószenia ognia? Tego nie wiadomo, ale bardzo prawdopodobne, że doszło do tego przez ludzką nieuwagę.

W dniu 13 marca tuż po godzinie 13:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru śmietnika na opalenickim cmentarzu. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. Działania trwały 30 minut.

W dniu 18 marca strażacy z naszej jednostki udali się do wypompowania wody z zalanej piwnicy domu jednorodzinnego przy ulicy Nowej w Opalenicy. Do zdarzenia udał się zastęp na samochodzie STAR GBA 2,5/16. Strażacy wypompowali wodę za pomocą pompy pływającej Niagara. Przyczyną zalania był wysoki poziom wód gruntowych.

W dniu 21 marca około godziny 13:50 zastęp GBA 1,2/20 z naszej jednostki został zadysponowany do plamy oleju o długości około trzech kilometrów. Przebiegała ona przez ulice: 3-go Maja, Opalińskich, Poznańska, aż do końca ulicy Strumykowej. Sprawcą całego zamieszania okazał się kierowca koparki z niesprawnym układem hydraulicznym. Strażacy zneutralizowali zagrożenia za pomocą sorbentu oraz piasku.

W dniu 24 marca wezwani zostaliśmy do kolejnej plamy oleju w centrum miasta w tym tygodniu. Tym razem zgłoszenie wpłynęło około godziny 22:20. Do akcji udał się zastęp GBA 1,2/20. Plama oleju ciągła się od ulicy Poznańskiej do ulicy Nowotomyskiej. Zagrożenie zneutralizowano za pomocą sorbentu.

W dniu 27 marca tuż przed godziną 17:00 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru traw przy ulicy Młyńskiej w Opalenicy. Do akcji udał się dwa zastęp GBA 2,5/16. Po dojeździe pierwszego zastępu na miejsce dowódca stwierdza, iż pali się duży obszar nieużytków. W związku z tym zwrócił się do dyspozytora PSK w Nowym Tomyślu o zadysponowanie zastępu GCBA 6/32 z naszej jednostki. Po prawie godzinnej walce udało się ugasić pożar, a strażacy wrócili do bazy.

KWIECIEŃ

Kilka minut po godzinie drugiej w nocy, w sobotę 2 kwietnia zostaliśmy zaalarmowani do pożaru stolarni w Porażynie Wsi…
Do akcji wyruszyły 3 zastępy gaśnicze z naszej jednostki, a także koledzy z Nowego Tomyśla, Kuślina, Buku, Wojnowic i Porażyna, w sumie około 40 strażaków. Do zadań ratowników należało zlokalizowanie źródła ognia i ugaszenie go, a także oświetlenie miejsca działań gaśniczych. W tym celu rozwinięto dwie linie gaśnicze, z których podawano wodę. W wyniku pożaru spaleniu uległ filtr oddymiający przy wyciągu, a także około 40 metrów kwadratowych powierzchni dachowej magazynu z trocinami. Według wstępnych ustaleń wynika, że doszło do zaiskrzenia w jednym z filtrów, ponieważ w obrabianym tam drewnie znajdował się element metalowy, który doprowadził do zaiskrzenia. W nocy firma nie pracowała. 
Prawdopodobnie więc ogień pojawił się kilka godzin wcześniej i tlił się, po czym doszło do jego rozprzestrzenienia i uwidocznienia dopiero w nocy.

Akcji gaśnicza trwała nieco ponad dwie godziny. Wstępne straty, to pół miliona złotych, natomiast wartość uratowanego mienia szacuje się na 2 miliony złotych.

Tekst: KUBA CZEKAŁA

W dniach 7,8 kwietnia w związku z silnymi i porywistymi wiatrami czterokrotnie wyjeżdżaliśmy do powalonych drzew na trasie Sielinko – Kopanki. W akcji za każdym razem uczestniczył zastęp GBA 2,5/16.

W dniu 8 kwietnia około godziny 20:45 podczas powrotu zastępu GBA 2,5/16 do bazy z akcji usuwania powalonego drzewa zostaliśmy zadysponowani do pożaru młodnika we wsi Dąbrowa (gm. Kuślin). Dyspozytor PSK w Nowym Tomyślu kazał udać się zastępem GCBA 6/32. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia działały już inne jednostki. Strażacy, na palący się młodnik podali 4 prądy wody w natarciu, mniejsze skupiska ognia gasili tak zwanymi tłumicami i łopatami. Akcją dowodził dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Tomyśla aspirant sztabowy Andrzej Łaciński.
Bardzo przydatna okazała się pomoc pracowników nadleśnictwa, którzy za pomocą traktora z pługiem oborali miejsce pożaru.
Akcję utrudniał silny, porywisty wiatr. Na szczęście po około dwóch godzinach ogień udało się opanować i skutecznie zagasić. Wstępne straty oszacowano na 7 tysięcy złotych. Spaleniu uległa 1,5 hektara ściółki oraz kilkadziesiąt drzewek.

W niedzielę 10 kwietnia około godziny 10:00 na strzeżonym przejeździe kolejowym pomiędzy miejscowością Opalenica i Wojnowicami doszło do tragicznego wypadku. Prowadzący Volkswagena Golfa 52 letni mieszkaniec Nowego Tomyśla, jadąc w kierunku Poznania z niewyjaśnionej przyczyny nie zatrzymując się, wjechał na przejazd kolejowy pomimo zamkniętych zapór. W tym samym czasie od strony Nowego Tomyśla w kierunku Poznania poruszał się pośpieszny pociąg pasażerski relacji Zbąszynek-Gdynia. Nastąpiło potężne uderzenie pociągu poruszającego się z prędkością około 100km/h w samochód, odrzucając go na odległość około 100m. Samochód został całkowicie roztrzaskany zmieniając go w stertę złomu. Na miejsce zdarzenia po kilku minutach zjawiły się pierwsze zastępy straży pożarnej. W pierwszej kolejności przystąpili do wykonania dostępu do uwięzionego kierowcy przy pomocy ratowniczych narzędzi hydraulicznych i czynności reanimacyjnych. Niestety w chwilę później na miejsce przybył zespół pogotowia ratunkowego z lekarzem, który potwierdził zgon mężczyzny. Do działań ratowniczych zadysponowane zostały jednostki z JRG Nowy Tomyśl OSP Opalenica, OSP Wojnowice i OSP Buk. Na czas prowadzonych działań ratowniczych oraz czynności dochodzeniowych ruch na trasie kolejowej została całkowicie wstrzymany na kilka godzin. Ruch kołowy odbywał się zorganizowanymi objazdami.

Tekst pochodzi ze strony internetowej: KP PSP w Nowym Tomyślu

W dniu 15 kwietnia o o godzinie 22:07 zostaliśmy zadysponowani do plamy oleju przy ulicy A. Mickiewicza w Opalenicy. Do zdarzenia udał się zastęp na samochodzie GBA 1,2/20. Na miejscu strażacy zastali plamę o szerokości około 20-30 cm i długości ponad jednego kilometra. Rozlany olej zneutralizowano za pomocą sorbentu.

W dniu 16 kwietnia około godziny 15:17 zostaliśmy powiadomieni o pożarze trawy i trzciny na nieużytkach przy ulicy Młyńskiej w Opalenicy. Dyspozytor Zintegrowanego Stanowiska Kierowania PSP w Nowym Tomyślu z racji tego, iż w bardzo bliskiej odległości od palących się traw znajdują się budynki postanowił wysłać dwa zastępy z OSP Opalenica: GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Po dotarciu na miejsce strażacy natychmiast przystępują do gaszenia pożaru. Po godzinie walki z płomieniami zakończono działania. 

W dniu 16 kwietnia po raz drugi zostajemy wezwani do remizy. Tym razem zgłoszenie przyszło około godziny 21:48 i dotyczyło nietypowego wezwania: „…potrącenie konia przez samochód na drodze Opalenica – Grodzisk Wlkp…”. Do akcji udał się zastęp na samochodzie GBA 2,5/16. Po dojeździe dowódca stwierdza, iż na drodze leży martwy koń, który został potrącony przez jakiś samochód, a obok niego stoi źrebak. Na miejscu jest także policja z Grodziska Wlkp. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie terenu akcji, oświetlenie go, kierowanie ruchem uraz złapanie żywego konia, aby nie spowodował zagrożenia dla przejeżdżających aut. Konie prawdopodobnie uciekły z prywatnej posesji, a kierującego samochodem, który potrącił martwego zwierzaka nie ustalono.

W dniu 16 kwietnia około godziny 23:00 podczas prowadzonych działań przy kolizji drogowej wybuchł pożar na składowisku śmieci w Kuślinie. Dyspozytor Zintegrowanego Stanowiska Kierowania PSP w Nowym Tomyślu zadysponował z naszej jednostki zastęp GCBA 6/32. Akcja gaszenia nie była prosta, bowiem ratownicy musieli brnąć do ognia przez nieznanego pochodzenia błękitną maź, która wylała się ze zbiorników wskutek działania ognia.

W dniu 25 kwietnia tuż po godzinie 22:00 wybuchł pożar stodoły we wsi Rudniki. Dyspozytor ZSK PSP w Nowy Tomyślu jako pierwszy „rzut” zadysponował dwa zastępy z naszej jednostki: GBA 2,5/16 i GCBA 6/32 oraz zastęp GCBA 5/33 z JRG w Nowym Tomyślu. Dym i języki ognia było widać z odległości kilku kilometrów. Już po kilkunastu minutach jako pierwsi byliśmy na miejscu. Po przekazaniu wstępnego meldunku przez dowódce dyżurny postanowił zadysponować kolejne siły i środki do walki z pożarem. W momencie dojazdu pierwszego zastępu cała stodoła była pochłonięta płomieniami. W pierwszej fazie akcji skupiono się na bezpośrednim podaniu jednego prądu wody na palący się budynek oraz drugiego w obronie zabudowań sąsiednich. Po dojechaniu na miejsce kolejnych strażaków wspomagano działania obronne i przystąpiono do gaszenia palącej się słomy w wewnątrz stodoły. Problem był również z dostępem do wody, gdyż samochody pożarnicze musiały jeździć napełniać zbiorniki do pobliskiego Kuślina. Duża ilość składowanej słomy i siana w obiekcie powodowała wydłużenie akcji gaśniczej. Akcją dowodził z ramienia komendanta powiatowego PSP w Nowym Tomyślu Naczelnik Wydziału Operacyjno – Kontrolno – Rozpoznawczego st. kpt. inż. Dariusz Kapustka, który w tym dniu pełnił funkcję oficera operacyjnego powiatu. Po ugaszeniu ognia, słomę znajdującą się w budynku wywieziono na pola i dogaszono. Straty oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych. Niestety pomimo dużego wysiłku strażaków spłonęła cała stodoła wraz ze składowanymi w niej około 40 tonami słomy i siana, a także rozrzutnik. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez osoby nieznane. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja. Warto wspomnieć, iż to drugi pożar stodoły w przeciągu kilku dni na terenie powiatu nowotomyskiego. 

Siły i środki bedące na miejscu zdarzenia:
– GCBA 5/33 – JRG Nowy Tomyśl
– SDł – JRG Nowy Tomyśl
– GBA 2,5/16 – OSP Opalenica
– GCBA 6/32 – OSP Opalenica
– GBA 2,5/16 – OSP Kuślin
– GCBA 6/32 – OSP Kuślin
– GBM 2,5/8 – OSP Wojnowice
– GLBM – OSP Rudniki
– Policja 
– Zespół Ratownictwa Medycznego
– Przedstawiciel UMiG Opalenica

W dniu 27 kwietnia o godzinie 11:55 zostaliśmy wezwani do kolizji dwóch aut osobowych i busa na drodze Opalenica – Porażyn. Na miejsce udały się dwa zastępy GLBM oraz GBA 1,2/20, a także SLRt z JRG Nowy Tomyśl. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali auta stojące na pasie w stronę Opalenicy. Okazało się, iż do kolizji doszło poprzez najechaniu busa na będącą przednią osobówką w związku z czym powstał „efekt domina”. Na szczęście nikt nie został ranny. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego zbadał na miejscu kierujących, a Ci odmówili hospitalizacji. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, kierowanie ruchem, odłączenie akumulatorów oraz zneutralizowanie rozlanych płynów. Przyczyny zdarzenia bada opalenicka policja.

W dniu 29 kwietnia tuż przed godzina 18:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru mieszkania na drugim piętrze w Porażynie Dworcu.
Do akcji udały się trzy zastępy z naszej jednostki: GBA 2,5/16; GBA 1,2/20 i GCBA 6/32 oraz zastęp GBA 2,5/16 i GCBA 5/33 z JRG Nowy Tomyśl. Po dojeździe na miejsce dowódca stwierdził, iż palił się garnek pozostawiony na kuchence gazowej, a ogień został ugaszony przed przybyciem ratowników. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, przewietrzenie całego budynku oraz wsparcie psychiczne właścicielki mieszkania. Na miejscu zdarzenia był obecny również zespół ratownictwa medycznego.

MAJ

W dniu 2 maja o godzinie 18:12 zostaliśmy zadysponowani do pożaru wiaty magazynowej przychodni weterynaryjnej w Opalenicy przy ulicy Konopnickiej. Dyżurny PSK w Nowym Tomyślu z naszej jednostki zadysponował trzy pojazdy: GBA 2,5/16; GBA 1,2/20 i GCBA 6/32 oraz GCBA 5/33 i SDŁ wraz z oficerem operacyjnym powiatu z JRG Nowy Tomyśl. Po dojeździe pierwszego zastępu strażaków dowódca stwierdza, iż palą się palety wraz z składowanymi pustymi workami oraz innymi śmieciami, a ogień bezpośrednio zagraża budynkom w pobliżu.W natarciu podano dwa prądy wody poprowadzone z GBA 2,5/16 z OSP Opalenica. Do zwalczania pożaru wykorzystana została, także drabina ZS 2100, z której także podano jeden prąd wody w obronie na sąsiadujący magazyn. Dzięki szybkiej akcji strażaków udało się zatrzymać ogień i nie dopuścić do przeniesienia się go na inne budynki. Na miejscu było obecne również pogotowie energetyczne, które odłączyło zasilanie.
Straty w wyniku pożaru oszacowano na około 10 tysięcy złotych, natomiast wartość uratowanego mienia sięga około 100 tysięcy złotych. Przyczyny zdarzenia bada policja

W dniu 6 maja 2011r. o godzinie 17:38 Zintegrowane Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu odebrało zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach miejscowości Porażyn. Po przybyciu na miejsce pożaru pierwszej jednostki ogniem objęta była ściółka w lesie sosnowym na powierzchni około 150m kwadratowych. Działania strażaków z JRG Nowy Tomyśl i OSP Opalenica nie pozwoliły na dalsze rozprzestrzenienie się ognia i szybkie jego ugaszenie. Przypuszczalną przyczyna powstania pożaru było zaprószenie ognia przez osobę nieustaloną.

W dniu 3 maja około godziny 16:00 Powiatowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Nowym Tomyślu przyjęło zgłoszenie po pożarze trawy przy ulicy Wyzwolenia. Na miejsce został zadysponowany natychmiast zastęp GBA 2,5/16 z OSP Opalenica. Strażacy na miejscu za pomocą tłumic oraz jednego prądu wody ugasili ogień.

Kilka dni słonecznej pogody wystarczyło, aby znów zapłonęły lasy…Tym razem zgłoszenie dotarło w dniu 6 maja około godziny 17:50 i dotyczyło pożaru lasu w Porażynie. Na miejsce natychmiast udały się dwa zastępy z naszej jednostki: GBA 2,5/16 oraz GCBA6/32, a także zastęp GCBA 5/33 z JRG Nowy Tomyśl. Strażacy po ponad półtora godzinnej walce ugasili ogień. Spaleniu uległa ściółka na powierzchni około 150 m2. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaproszenie przez osoby nie znane, które postanowiły rozpalić sobie ognisko w środku lasu.

Minęły zaledwie trzy dni od ostatniego pożaru lasu, a znów przyszło nam walczyć z żywiołem w dniu 9 maja o godzinie 17:50 niedaleko poprzedniego miejsca akcji. W tym przypadku dyspozytor CPR-u w Nowym Tomyślu zadysponował tylko jeden zastęp GBA 2,5/16 z naszej jednostki. Na miejscu strażacy zastali tlącą się ściółkę leśną na obszarze około 15 m2. Po blisko godzinnej akcji strażacy wrócili do koszar.

W dniu 11 maja około godziny 16:23 zostaliśmy zadysponowani do pożaru dachu w budynku mieszkalnym przy ulicy Wodnej w Wojnowicach. Na miejsce zdarzenia z naszej jednostki udały się dwa zastępy: GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Jako pierwsza na miejscu akcji była miejscowa jednostka, która poprowadziła już linię gaśniczą na dach budynku. Do zadań strażaków należało wycięcie otworów w dachu w celu lokalizacji pożaru oraz ugaszenie płomieni, a także oddymienie powierzchni pomiędzy stropem, a dachem. Akcją dowodził Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu st. kpt. mgr inż. Jarosław Zamelczyk. Przyczyną pożaru prawdopodobnie było zaprószenie ognia podczas prac dekarskich. Straty w wyniku pożaru wyniosły około 1000 zł, natomiast wartość uratowanego mienia 250 tys zł.
W akcji uczestniczyły zastępy:
– GBA 2,5/16 – OSP Opalenica
– GCBA 6/32 – OSP Opalenica
– GBM 2,5/8 – OSP Wojnowice
– GCBA 5/16 – OSP Buk
– SD 30 – OSP Buk
– SDŁ – JRG Nowy Tomyśl

W dniu 13 maja około godziny 12:19 zostaliśmy zadysponowani do pożaru poszycia leśnego przy drodze Wojnowice – Kozłowo. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16 oraz GBM 2,5/8 z OSP Wojnowice. Po dojechaniu na miejsce strażacy przystąpili do akcji. Po blisko półgodziny pożar został ugaszony, a strażacy wrócili do koszar.

W dniu 27 maja o godzinie 18:11 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru wigwamu na terenie ODR w Sielinku. Do akcji udały się dwa zastępy: GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Po dotarciu na miejsce dowódca stwierdza, iż pali się jedynie kilka desek na górze wigwamu. W między czasie do zdarzenia dojechał zastęp GCBA 5/33 z JRG Nowy Tomyśl. Strażacy przy pomocy drabiny dostali się do palących desek i ugasili zarzewia ognia.

W dniu 29 maja około godziny 18:46 zastęp GLBM udał się na jedną z głównych ulic Rudnik w celu zabezpieczenia miejsca wyrojenia pszczół.

CZERWIEC

W dniu 2 czerwca około godziny 12:30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru trawy na boisku wiejskim w Urbanowie. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. Po dojechaniu na miejsce strażacy natychmiast przystępują do działań. Za pomocą jednej linii gaśniczej oraz tłumic udało się zwalczyć ogień. W między czasie do akcji dojechała także miejscowa jednostka zastępem GLM 8. Spaleniu uległa trawa na powierzchni około 60 m2.

W dniu 3 czerwca około godziny 19:40 zastęp GBA 2,5/16 z naszej jednostki udał się do usuwania dwóch gniazd owadów błonkoskrzydłych na terenie miasta Opalenica.

W dniu 7 czerwca około godziny 10:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru trawy niedaleko przejazdu kolejowego przy ulicy Parkowej w Opalenicy. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. Na miejscu strażacy natychmiast przystąpili do działań, gdyż paliło się w odległości około 20 metrów od lasu. Przy pomocy tłumic i linii gaśniczej ugaszono płomienie. Spaliła się trawa na powierzchni około 50 m2.

W dniu 10 czerwca około godziny 19:00 zastęp GLBM udał się na ulice Farną w Opalenicy w celu zabezpieczenia miejsca wyrojenia pszczół.

Nad ranem 13 czerwca około godziny 3:30 doszło do groźnie wyglądającegowypadku z udziałem auta osobowego we wsi Wojnowice. Na miejsce zdarzenia zostały wysłane dwa zastępy z naszje jednostki GBA 1,2/20 oraz GLBM, jeden zastęp z OSP Wojnowice GBM 2,5/8 oraz zastęp SLRt z JRG Nowy Tomyśl, a także dwa ZRM oraz policja. Po przybyciu do zdarzenia ratownicy zastali rozstrzakany samochód marki BMW e46, którym podróżowały cztery młode osoby w wieku od 18 do 23 lat. kierująca autem prawdopodobnie w wyniku nadmiernej prędkości straciła panowanie nad pojazdem na zakręcie i uderzyła w betonowy płot jednej z posesji. Rannymi zajęli się ratownicy medyczni. Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali (jedna do Nowego Tomyśla, dwie do Poznania).Natomiast jeden z pasażerów będący właścicielem auta nie odniósł żadnych obrażeń. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca akcji, odłączenie akumulatora w rozbitym pojeździe oraz kierowanie ruchem. Dokładne przyczyny wypadku ustali policja. Na czas prowadzonych działań droga była zablokowana.

W dniu 17 czerwca 2011 roku ok. godziny 10:30 na ul.Poznańskiej doszło do potrącenia rowerzystki przez samochód ciężarowy. Na miejsce akcji natychmiast została zadysponowana karetka pogotowia z Nowego Tomyśla, LPR oraz jeden zastęp z naszej jednostki na samochodzie GBA 1,2/20. Przed przybyciem służb ratunkowych na miejscu zdarzenia znalazły się pielęgniarki z pobliskiego szpitalika, dyrektor szkoły podstawowej oraz dwóch strażaków z Opalenicy. Osoby te zajęły się poszkodowaną kobietą mieszkanką Opalenicy do momentu przybycia służb ratunkowych. Opatrzyli rozległe rany obydwu kończyn dolnych oraz prowadzili wsparcie psychiczne. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz kierowaniem ruchem. Karetka pogotowia przetransportowała kobietę na boiska REMESA gdzie czekał już śmigłowiec LPR, który przetransportował poszkodowaną do szpitala w Poznaniu. Niestety poszkodowana zmarła w szpitalu na wskutek odniesionych obrażeń. Przyczyny wypadku ustala Policja.

W dniu 21 czerwca tuż po godzinie 8:00 do PSK w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o pożarze auta dostawczego na terenie Spółdzielni Rolniczej w Rudnikach. Do akcji zostały natychmiast zadysponowane dwa zastępy z naszej jednostki GBA 2,5/16 i GCBA 6/32, a także GCBA 5/24 z JRG Grodzisk Wlkp, który podczas dojazdu został zawrócony do koszar. Na miejscu strażacy zastali palący się samochód dostawczy marki Volkswagen w bliskiej odległości od zabudowań gospodarczych. Niestety mimo szybkiej reakcji strażaków jak i osób cywilnych auto spłonęło całkowicie. Przyczyny zdarzenia bada policja. Na miejsce przybył również Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu st. kpt. mgr inż. Jarosław Zamelczyk.

W dniu 21 czerwca około godziny 19:50 zastęp GLBM z naszej jednostki udał się do usuwania dwóch gniazd owadów błonkoskrzydłych z posesji przy ulicy Wodnej w Wojnowicach.

LIPIEC

W dniu 3 lipca 2011 roku ok godziny 3:40 nasza jednostka zostaje zadysponowana do wypadku auta osobowego na ul. 3-go maja w Opalenicy. Zgłoszenie od dyspozytora Zintegrowanego Stanowiska Kierowania w Nowym Tomyślu brzmi: „udać się dwoma zastępami na ul.3-go maja, auto osobowe uderzyło w budynek mieszkalny, 7 osób rannych, 3 osoby uwięzione w samochodzie”. Na miejsce akcji natychmiast udają się dwa zastępy z naszej jednostki na samochodach GLBM oraz GBA 1,2/20; dwa zastępy z JRG Nowy Tomyśl na samochodach SLRt oraz SLRt 1,3/16 i jeden zastęp z JRG Grodzisk Wielkopolski na samochodzie SLRt. Zostają również zadysponowane karetki pogotowia: trzy z Nowego Tomyśla, jedna z Grodziska Wielkopolskiego oraz jedna z Buku. Jako pierwszą służbą, która dotarła na miejsce jest karetka pogotowia z Nowego Tomyśla która stacjonuje w Opalenicy. Następna służbą jest policja z Opalenicy oraz strażacy. Po dojeździe pierwszego samochodu pożarniczego dowódca stwierdza, iż w pojeździe marki NISSAN PRIMIERA uwięzione są 2 osoby pasażer oraz kierowca. Kierowcę auta udało się uwolnić bez używania sprzętu natomiast do pasażera strażacy musieli zrobić dostęp za pomocą narzędzi hydraulicznych. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitali w Nowym Tomyślu oraz Grodzisku Wielkopolskim. Na miejsce akcji przybył również oficer operacyjny z KP PSP Nowy Tomyśl. Droga była całkowicie zamknięta prawie przez 2 godziny. Dochodzenie na miejscu przeprowadzili policjanci z Nowego Tomyśla oraz Opalenicy. Najprawdopodobniej przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze. Dokładne przyczyny wypadku ustala Policja. Poszkodowani zamieszkują powiaty Wolsztyński oraz Grodziski.

Kilkanaście minut obfitych opadów dnia 11 lipca w godzinach porannych sprawiło aby taką ilość wody nie zdołała odebrać miejska kanalizacji deszczowa wskutek czego zalanych i podtopionych zostało kilka domostw oraz ulic w Opalenicy. W związku z tym do wypompowywania wody z zalanych posesji z naszej jednostki o godzinie 10:05 został zadysponowany przez Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Nowym Tomyślu jeden zastęp GBA 2,5/16. Strażacy pomagali mieszkańcom ulic: Nowa, Dąbrowskiego, Jaśminowa oraz wypompowywali wodę z zalanej piwnicy przy ulicy Nowej. Do pomocy zastępowi GBA 2,5/16 o godzinie 14:40 zadysponowano zastęp GLBM również z OSP Opalenica. Ratownicy zakończyli działania około godziny 16:00.

Około godziny 9:00 w czwartek 15 lipca 2011r. jeden z podróżnych pociągu osobowego relacji Piła – Zielona Góra zauważył dym, wydobywający się z pod wagonu. Natychmiast powiadomił kierownika pociągu oraz przystąpił do alarmowania straży pożarnej. Maszynista podjął słuszną decyzję o podjechaniu całego składu do stacji w Opalenicy. Przystąpiono do ewakuacji około 60 pasażerów oraz podjęto próbę akcji gaśniczej przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego. Do pożaru zadysponowane zostały cztery zastępy gaśnicze z JRG Nowy Tomyśl, JRG Grodzisk Wlkp. oraz OSP Opalenica. Przy zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa, odłączeniu zasilania pożar udało się ugasić w zarodku. Spaleniu uległo wyposażenie szafy ze stycznikami oraz około 1 metra kwadratowego podłogi wagonu. Prawdopodobną przyczyna powstania pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej w urządzeniu zasilającym skład pociągu.

Tekst:KP PSP Nowy Tomyśl

W dniu 14 lipca około godziny 17:40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru zboża na pniu przy drodze Niegolewo – Buk. Na miejsce akcji do pomocy OSP Buk udał się zastęp GCBA 6/32. Podczas dojazdu dyspozytor PSK w Nowym Tomyślu odwołał zastęp do bazy.

W dniu 15 lipca tuż przed godziną 12:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru hotelu Remes w Opalenicy przy ulicy Parkowej. Na szczęście okazało się, że to tylko fałszywy alarm, gdyż czujki przeciwpożarowe zamontowane w budynku wykryły dym prawdopodobnie pochodzący z papierosa, a pracownicy odwołali służby ratownicze.

Wszystko rozegrało się na drodze wojewódzkiej numer 307 naprzeciwko stacji Statoil koło Opalenicy. W poniedziałek 18-go lipca 2011r. około godziny 11:40, w tym właśnie miejscu doszło do wypadku drogowego z udziałem trzech pojazdów. Poruszający się od strony Wojnowic Opel Astra w kierunku Opalenicy, z nieustalonej przyczyny został uderzony w tył samochodu przez dostawczego Mercedesa Sprintera. Uderzenie spowodowało przemieszczenie się pojazdu osobowego na przeciwny pas jezdni, gdzie w tym momencie nadjeżdżał kolejny samochód dostawczy. Drugiego uderzenia nie można było uniknąć. Ford Transit wbił się w prawy bok Astry. W tym całym splocie wydarzeń to cud, że na fotelu pasażera Opla nikt nie siedział. Na miejsce wypadku jako pierwsi dotarli ratownicy z zespołu pogotowia ratunkowego dyżurującego w Opalenicy. Za chwilę dojechali strażacy z OSP Opalenica, OSP Buk, OSP Wojnowice i JRG Nowy Tomyśl. Sytuacja była poważna. Po wydobyciu kierowcy Opla podjęto decyzję o zadysponowaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ze złamana nogą i ogólnymi obrażeniami wewnętrznymi został przetransportowany do szpitala w Puszczykowie. Druga osoba poszkodowana to kierujący dostawczym Fordem. W jego przypadku z uwagi na odniesione obrażenia, również konieczny i niezbędny okazał się transport do szpitala w Nowym Tomyślu. Bez żadnych obrażeń wyszedł z wypadku prawdopodobny jego sprawca mieszkaniec Babimostu. Dochodzenie w sprawie okoliczności przyczyny zdarzenia prowadzi policja. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, pomocy w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, pomocy przy transporcie poszkodowanego do śmigłowca i karetki, zabezpieczeniu wycieku paliwa z uszkodzonego zbiornika samochodu, kierowaniu ruchem i zorganizowaniu objazdu, usunięciu pozostałości powypadkowych z jezdni oraz uszkodzonych samochodów tarasujących przejazd.

tekst:KP PSP Nowy Tomyśl

ZDJĘCIA UDOSTĘPNIONE DZIĘKI – OSP WOJNOWICE

W dniu 20 lipca około godziny 19:50 zastęp GLBM z naszej jednostki udał się do usuwania gniazda owadów błonkoskrzydłych z posesji we wsi Rudniki.

Warunki atmosferyczne panujące na terenie całej Polski spowodowaływystąpienie wielu zagrożeń. Strażackie załogi miały pełne ręce roboty. Nie inaczej było na terenie gminy Opalenica.
Początkiem niebezpiecznych zjawisk był deszcz jaki spadł wieczorem około godziny 20:00 w dniu 20 lipca. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło wdzierania się wody do budynku mieszkalnego przy ulicy Wyzwolenia w Opalenicy. Do akcji zostali zadysponowani strażacy z naszej jednostki, którzy właśnie kończyli działania związane z usuwaniem gniazda szerszeni. Po zmianie wozu bojowego udali oni się do wypompowywania wody. Kolejne zgłoszenia dotyczyły zalanych podwórzy i terenów przy zbiegu ulic Krętej i Skośnej oraz zalanej posesji przy ulicy Nowej. Jednak najcięższa praca dopiero była przed ochotnikami.
W nocy z 21 na 22 lipca nastąpiło załamanie pogody. Ulewny deszcz który padał przez kilka godzin doprowadził do kolejnych podtopień. W pierwszej kolejności około godziny 00:30 zostaliśmy wysłani zastępem GBA 2,5/16 do zalanej posesji przy ulicy Strumykowej w Opalenicy. Podczas działań pierwszego zastępu do PSK w Nowym Tomyślu przyszło kolejne zgłoszenie, tym razem dotyczyło ono zalanej drogi we wsi Dakowy Mokre. Do tego zdarzenia udał się zastęp GBA 1,2/20 z naszej jednostki. Po blisko trwających trzy godzinnych działaniach strażacy mogli powrócić do swych domów. Jednak nie był im pisany długi odpoczynek.
Rankiem 22 lipca około godziny 7:00 kolejny raz w ciagu ostatnich dwóch dni zostaliśmy zadysponowani zastępem GBA 2,5/16 w celu wypompowywania wody z zalanych piwnic domów znajdujących się przy ulicy Nowej w Opalenicy. I znów powtórzyła się sytuacja z nocy, podczas działań pierwszego zastępu dyżurny PSK w Nowy Tomyślu zadysponował drugi zastęp GBA 1,2/20. Tym razem udał się on na ulicę Jaśminową, a następnie na ulicę Nową w okolice byłej centrali nasiennej do pomocy zastępowi GBA 2,5/16. Działania te trwały ponad 5 godzin. Kolejne zgłoszenie dotarło do nas tuż przed godziną 15:00 i dotyczyło wypompowania wody z zalanych terenów bazy Gminnych Składów w Opalenicy przy ulicy Nowotmyskiej. Również tym razem do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. Po dotarciu na miejsce dowódca widząc rozmiar rozlewiska postanowił zadysponować do pomocy zastęp GBA 1,2/20. Tym razem działania trwały ponad dwie godziny.
Dzień później 23 lipca o godzinie 6:41 ponownie udaliśmy się do wypompowania wody piwnic domostw przy ulicy Nowej. Po przybyciu na miejsce zastępu GBA 2,5/16 dowódca poprosił o zadysponowanie dodatkowego zastępu GBA 1,2/20. Już po chwili ratownicy z obydwu wozów prowadzili działania mające na celu wypompowanie wody z zalanych posesji przy ulicy Nowej, Krętej, Jaśminowej oraz zakładu wulkanizacyjnego przy ulicy Nowotomyskiej, gdzie z powodu przepełnienia rowów melioracyjnych żywioł nie mógł do nich spływać. Dodatkowo do pomocy w tej akcji wezwana została jednostka OSP z Porażyna. Ogólnie nasi strażacy w tym dniu spędzili ponad 6 godzin na walce z wodą.
Działania strażaków, podczas wszystkich akcji zostały wsparte samochodami oraz pracownikami Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej KOMOPAL z Opalenicy.

W dniu 22 lipca tuż przed godziną 23:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru hotelu Remes w Opalenicy przy ulicy Parkowej. Do akcji udały się dwa zastępy z naszej jednostki: GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Podczas dojazdu na miejsce zdarzenia dyspozytor PSK z KP PSP w Nowym Tomyślu drogą radiową podał informacje, iż zgłoszenie okazało się alarmem fałszywym.

W dniu 26 lipca 2011 roku około godziny 9:00 strażacy z naszej jednostki udali się do wypompowania wody z zalanej piwnicy domu jednorodzinnego przy ulicy Nowej w Opalenicy. Do akcji udał się zastęp na samochodzie STAR GBA 2,5/16. Strażacy wypompowali wodę za pomocą pompy szlamowej. Przyczyną zalania był wysoki poziom wód gruntowych.

SIERPIEŃ

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierowce volkswagena golfa doprowadziło do kolizji przy zbiegu ulic Reymonta i Sienkiewicza w Opalenicy…Do zdarzenia doszło około godziny 9:10 w dniu 1 sierpnia. Dyspozytor PSK w Nowym Tomyślu po otrzymaniu zgłoszenia zadysponował jeden zastęp z naszej jednostki: GBA 1,2/20 oraz jeden zastęp SLRt z JRG Nowy Tomyśl. Na miejscu jako pierwsza dotarła policja oraz załoga karetki pogotowia, która stacjonuje w Opalenicy. W wyniku wypadku poszkodowane zostały cztery osoby: trzech pasażerów zielonego volkswagena golfa ( w tym dwoje dzieci) oraz kierowca czarnego auta. Wszyscy ranni z ogólnymi obrażeniami i potłuczeniami zostali przetransportowani do nowotomyskiego szpitala. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca akcji, kierowanie ruchem, oraz neutralizacja rozlanych płynów. Sprawcę kolizji ukarano mandatem karnym.

W dniu 2 sierpnia około godziny 20:00 zostaliśmy zadysponowani do sprzątnięcia pozostałości po kolizji jaka miała miejsce na krzyżówce ulic: Poznańska-Moniuszki-Zamkowa w Opalenicy.Do zdarzenia udał się zastęp GBA 1,2/20. Na miejscu strażacy zastali pozostałości po kolizji, które sprzątnęli oraz zneutralizowali rozlane płyny.

W dniu 17 sierpnia około godziny 19:20 zostaliśmy zadysponowani do pożaru obornika na polu we wsi Niegolewo. Do zdarzenia udał się jeden zastęp GBA 2,5/16. Na miejscu strażacy zastali palący się na polu obornik. Po ugaszeniu zastęp wrócił do bazy.

Klika dni słonecznej pogody oraz bezmyślność osób doprowadziły w dniu 23 sierpnia po godzinie 19:00 do pożaru ściółki w lesie między Kopankami, a Białą Wsią. Do zdarzenia został wysłany jeden zastęp z naszej jednostki: GBA 2,5/16. Na miejscu strażacy zastali palącą się ściółkę na obszarze około 150 m2. Tylko dzięki szybkiej reakcji ludzi będących w pobliżu, którzy powiadomili straż pożarną udało się ugasić pożar w zarodku i zapobiec przeniesieniu się go na większy obszar. Na miejscu obecny był leśniczy oraz straż leśna. Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez osoby nieznane.

W dniu 25 sierpnia około godziny 17:17 zastęp GBA 2,5/16 został zadysponowany do pożaru drzewa przy drodze Kozłowo-Uścięcice. Po przybyciu na miejsce strażacy przystąpili do działań. Podano jeden prąd wody na palące się drzewo. Po godzinie działań zastęp wrócił do bazy.

W dniach 25,26,27 sierpnia nasi strażacy interweniowali w związku z usuwaniem owadów błonkoskrzydłych na terenie miasta i gminy Opalenica.

WRZESIEŃ

W dniu 2 września około godziny 9:29 zostaliśmy zadysponowani przez PSK Nowy Tomyśl do plamy oleju na drodze DW307 między wsią Porażyn, a Porażyn Dworzec. Do akcji udał się zastęp GBA 1,2/20. Na miejscu strażacy zastali plamę długości około 300 metrów. Olej zneutralizowano za pomocą sorbentu.

Do niecodziennego wypadku drogowego doszło w dniu 8 września 2011r. około godziny 8:40 na prostym odcinku drogi powiatowej numer 307, w okolicach miejscowości Porażyn Dworzec. Z miejscowego tartaku w kierunku Opalenicy poruszał się wóz konny załadowany drewnem opałowym. W tym samym czasie z Nowego Tomyśla do Opalenicy przemieszczał się Volkswagen Golf prowadzony przez mieszkankę Nowego Tomyśla. Po przejechaniu kilkuset metrów od przejazdu kolejowego , prawdopodobnie w wyniku nieuwagi Volkswagen uderzył w tył wozu konnego. Pojazd wbił się pod skrzynię ładunkową wozu, uszkadzając tylną oś. Na szczęście w tym groźnie wyglądającym wypadku obrażeniom głowy uległa tylko kierująca samochodem osobowym. Straty wynikające z uszkodzenia przodu pojazdu oraz tylnej osi wozu konnego wstępnie oszacowano na kwotę 2 tysięcy złotych. Do wypadku zadysponowane zostały jednostki z JRG Nowy Tomyśl oraz OSP Opalenica. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, rozłączyli zakleszczone pojazdy, odłączyli akumulator w uszkodzonym samochodzie oraz pomogli w przeładunku drewna z uszkodzonego wozu. Udzielono również kwalifikowanej pomocy kierującej samochodem, a następnie przekazano zespołowi pogotowia ratunkowego, który przewiózł uczestniczkę wypadku do nowotomyskiego szpitala.

Tekst: KP PSP Nowy Tomyśl

W dniu 8 września po raz kolejny zostaliśmy zadysponowani do akcji. Tym razem wezwanie dotyczyło wypompowania wody z zalanej piwnicy posesji przy ulicy Ogrodowej w Opalenicy. Na miejsce udał się zastęp GBA 2,5/16. Za pomocą pompy szlamowej wypompowano wodę, a dalsze czynności przeprowadziło Pogotowie Wodociągowe. Na miejsce przybyła także jednostka OSP Porażyn.

W dniu 10 września tuż po godzinie 14:04 nasza jednostka została zadysponowana przez PSK Nowy Tomyśl na prośbę policji do kolizji drogowej na trasie Opalenica – Rudniki. Do akcji udał się zastęp GLM Ford Transit. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz odłączenie akumulatora w uszkodzonym pojeździe. Kierowca auta, które ucierpiało w zdarzeniu prawdopodobnie zbiegł z miejsca zdarzenia. Przyczyny kolizji bada policja. 

W dniu 15 września tuż przed godziną 19:00 nasza jednostka została zadysponowana do usunięcia plamy błota na skrzyżowaniu ulic Opalińskich, Farna, 3-go Maja w centrum Opalenicy. Do zdarzenia udał się zastęp GBA 2,5/16. Na miejscu strażacy zastali plamę błota o wymiarach 600m2, która powstała prawdopodobnie podczas nieostrożnej jazdy nieustalonego pojazdu ciężarowego. Do zadań strażaków należało z zmycie błota, posypanie jezdni sorbentem oraz kierowanie ruchem.

W dniu 20 września tuż przed godziną 15:00 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia gniazda os przy posesji prywatnej, w którym znajdowały się dzieci. Do zdarzenia udał się zastęp GBA 2,5/16. Na miejscu strażacy zastali osobę zgłaszającą, która poinformowała, że jej 13 letnia córka została pożądlona na podwórzu podczas zabawy. Na szczęście dziewczynka nie wymagała pomocy lekarskiej. Strażacy po rozpoznaniu stwierdzili, że oprócz gniazda os na posesji. na kominie budynku sąsiedniego wyroiły się pszczoły. Na miejsce przybył także pszczelarz, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Opalenicy oraz oficer operacyjny z KP PSP w Nowym Tomyślu wraz z Zastępcą Komendanta Powiatowego 

PAŹDZIERNIK

W dniu 6 października około godziny 17:30 nasza jednostka została zadysponowana do kolizji przy ulicy 3-go Maja tuż przy zakładzie ENEA. Do zdarzenia udał się zastęp GBA 1,2/20. Na miejscu strażacy zastali na drodze rozbity samochód dostawczy oraz niedaleko na parkingu znajdował się drugi uczestniczący w kolizji samochód osobowy. Okazało się, podczas mijania samochodów jadący z naprzeciwka busem, który ciągnął przyczepkę spowodował tą kolizję. Z nieustalonych przyczyn przyczepka uszkodziła obydwa pojazdy poruszające się w przeciwnym kierunku. Sprawę tę wyjaśnia nowotomyska policja. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usunięcie pozostałości po kolizji z jezdni, zneutralizowanie rozlanego oleju oraz kierowanie ruchem.

Rankiem 9 października około godziny 7:00 doszło do groźnie wyglądającej kolizji niedaleko wsi Porażyn, auto osobowe prowadzące przez 25 letnią mieszkankę gminy Zbąszyń na zakręcie straciło panowanie, uderzyło w drzewo,a następnie dachowało… Do akcji z naszej jednostki został zadysponowany zastęp GBA 1,2/20 oraz zastęp SLRt z KP PSP Nowy Tomyśl. Na miejscu strażacy zastali samochód leżący na dachu, osoby nim podróżujące opuściły pojazd: kobieta znajdowała się w karetce pogotowia, która przetransportowała ją do nowotomyskiego szpitala,pasażer na szczęście nie doznał żadnych obrażeń. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatora w rozbitym pojeździe, postawienie auta na koła oraz kierowanie ruchem. Na szczęście w groźnie wyglądającej kolizji nikt nie poniósł poważnych obrażeń. Przyczyny wypadku bada nowotomyska policja, która była obecna również na miejscu zdarzenia.

W dniu 12 października tuż przed godziną 14:00 zostaliśmy zadysponowani do neutralizacji plamy oleju przy ulicy Zarzecze w Opalenicy. Do akcji udał się zastęp GBA 1,2/20. Na miejscu strażacy zastali plamę oleju spowodowaną awarią samochodu osobowego. Ratownicy zneutralizowali ją za pomocą sorbentu i po zakończonych działaniach wrócili do koszar.

Rankiem 24 października około godziny 4:30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru kotłowni we wsi Troszczyń(gm. Opalenica). Do akcji udały się dwa zastępy z naszej jednostki: GBA 2,5/16 i GCBA 6/32 oraz GCBA 5/24 z KP PSP w Grodzisku Wlkp. Na miejscu strażacy zastali palący się węgiel magazynowany w pomieszczeniu kotłowni. Pożar ugaszono za pomocą jednej linii gaśniczej. Przyczyny zdarzenia nie zostały ustalone. Akcja obyła się również bez poniesionych strat materialnych dla właścicieli budynku. Dzięki szybkiej reakcji córki gospodarzy udało się zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia na budynek mieszkalny oraz budynki gospodarcze ,gdyż podczas snu wyczuła ona dym i zaalarmowała pozostałych domowników. Na miejsce akcji przybył również oficer operacyjny z KP PSP w Nowym Tomyślu.

LISTOPAD

W dniu 3 listopada około godziny 18:30 zostaliśmy zadysponowani do zadymienia w mieszkaniu przy ulicy 5-go Stycznia w Opalenicy. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. 
Na miejscu strażacy stwierdzili, iż zadymienie spowodowane jest niesprawną instalacją kominową, a w mieszkaniu nie ma żadnych lokatorów. Przy pomocy turbowentylatora pomieszczenia zostały oddymione. Na miejscu obecna była również policja.

W dniu 10 listopada około godziny 17:10 zostaliśmy zadysponowani do wypadku z udziałem jednego auta osobowego na drodze Uścięcice – Dakowy Mokre. Z zgłoszenia wynikało, że jest jedna osoba poszkodowana. Do akcji udał się zastęp GBA 1,2/20. N a miejscu strażacy zastali samochód osobowy marki Fiat 126p, który na prostej drodze wjechał do rowu, a kierujący nim mężczyzna siedział w samochodzie świadków wypadków. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, oświetlenie terenu akcji, rozłączenie akumulatora w rozbitym pojeździe oraz udzielenie pomocy przed medycznej do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Ranny kierowca został przetransportowany do szpitala w Nowym Tomyślu. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, iż mężczyzna był pod wpływem alkoholu (2,5 promila).

W dniu 12 listopada tuż po godzinie 22:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru auta osobowego we wsi Jastrzębniki (gm. Opalenica). Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. Na miejscu strażacy natychmiast przystąpili do gaszenia. W wyniku pożaru spaleniu uległa komora silnika oraz deska rozdzielcza. Przyczynę pożaru bada opalenicka policja.

W dniu 14 listopada braliśmy udział w dwóch akcjach. Pierwsza dotyczyła rozlanego betonu na drodze powiatowej nr 307 we wsi Porażyn. Zgłoszenie dotarło tuż po godzinie 19:00. Do akcji zadysponowano jeden zastęp z naszej jednostki: GBA 2,5/16. Na miejscu strażacy zastali rozlany beton na długości około 100 metrów, który prawdopodobnie rozlała przejeżdżająca tamtędy ciężarówka. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz sprzątnięcie jezdni.

Do drugiego zdarzenia w dniu 14 listopada doszło podczas powrotu zastępu GBA 2,5/16 do remizy tuż przed godziną 20:00, został on zadysponowany przez Dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Nowym Tomyślu do pożaru budynku mieszkalnego we wsi Niegolewo. Dodatkowo zadysponowany został również drugi zastęp z naszej jednostki GCBA 6/32. Po dojechaniu na miejsce akcja dowódca stwierdza, iż pali się kotłownia, a wszystkie pomieszczenia są zadymione. W związku z tym podano jeden prąd wody na palące się materiały. Następnie przystąpiono do przewietrzania budynku. Na szczęście w wyniku działania płomieni właściciel nie odniósł żadnych poważnych strat materialnych. Przyczyną pożaru było zwarcie sterownika pompy przy piecu centralnym.

W dniu 26 listopada 2011 roku o godzinie 11:38 nasza jednostka została zadysponowana do zabezpieczenia lądowiska LPR na ul. 5-go stycznia. Do akcji udał się jeden zastęp na samochodzie GBA 1,2/20. Po dojeździe na miejsce akcji okazało się, że LPR został wezwany do potrąconego 8 letniego chłopca mieszkańca Opalenicy, który został uderzony przez pojazd marki Daewoo Matiz prowadzonego przez mieszkańca gminy Opalenica oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Pomimo próby resuscytacji prowadzonej przez zespół karetki pogotowia oraz załogi LPR dziecka nie udało się uratować. Przyczyny wypadku bada prokuratura w Nowym Tomyślu.

W dniu 26 listopada 2011 roku o godzinie 16:33 nasza jednostka zostaje zadysponowana do pożaru na ul. Dąbrowskiego w Opalenicy na miejsce akcji udają się dwa zastępy na samochodach GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Po dojeździe na miejsce akcji dowódca pierwszego zastępu stwierdza pożar pomieszczenia szatni w budynku firmy ADLI. Do środka zostają wprowadzone dwie roty z dwoma prądami gaśniczymi w aparatach ODO ze względu na bardzo silne zadymienie. Pożar bardzo szybko zostaje zlokalizowany i ugaszony dzięki czemu nie rozprzestrzenił się na inne pomieszczenia. Straty zostały oszacowane na 1500 zł natomiast uratowane mienie na 250 tys. zł. Na miejsce akcji przybył również oficer operacyjny, z KP PSP w Nowym Tomyślu.

GRUDZIEŃ

W dniu 5 grudnia tuż po godzinie 10:00 zostaliśmy zadysponowani do przerwanego gazociągu średniego ciśnienia przy drodze polnej z Niegolewa do Łagiew. Do zdarzenia udał się zastęp GBA 1,2/20. Z wykopu, gdzie doszło do uszkodzenia rury gazowej nastąpił gwałtowny wypływ gazu. Strażacy zabezpieczyli teren zdarzenia poprzez jego oznakowanie, wyznaczyli strefę bezpieczną. Do awarii doszło podczas prowadzonych prac melioracyjnych na polu przy pomocy koparki. Ponadto zadysponowane zostało pogotowie gazowe i policja, a także na miejsce przybył Dowódca JRG Nowy Tomyśl asp. sztab. Andrzej Łaciński. Pracownicy pogotowia gazowego w kilka minut zatamowali wypływ gazu, poprzez zastosowanie zacisków na rurach. Po zatamowaniu dopływu gazu przystąpiono do naprawy uszkodzonego gazociągu.

W dniu 10 grudnia przed godziną 18:00 do Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie od przejeżdżającego ulicą Nowotymską w Opalenicy kierowcy samochodu, który widział płomienie ognia na terenie Gminnych Składów. Dyspozytor po otrzymaniu tej informacji zadysponował z naszej jednostki jeden zastęp GBA 2,5/16. Na miejscu strażacy po rozpoznaniu stwierdzili, iż palą się śmieci składowane na tym placu. Pożar ugaszono przy użyciu jednego prądu wody. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie przez osoby nieznane.

W dniu 17 grudnia o godzinie 13:07 zostaliśmy zadysponowani do kolizji trzech aut osobowych we wsi Urbanowo na skrzyżowaniu dróg: Opalenica-Grodzisk Wlkp. – Urbanowo –Terespotockie. Do zdarzenia udały się dwa zastępy z naszej jednostki GLM oraz GBA 1,2/20. Na miejscu w chwili przyjazdu strażaków obecna już była karetka pogotowia ze stacji w Opalenicy, której zespół zajął się udzieleniem pomocy medycznej kierującemu jednym z pojazdów biorących udział w kolizji. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, kierowanie ruchem, odłączenie akumulatorów w rozbitych pojazdach, zakręcenie instalacji gazowej w jednym z nich oraz posprzątanie pozostałości na drodze. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu podczas manewru skrętu przez kierującego Skodą Felicją, 74 letniego mieszkańca Opalenicy, który został przetransportowany do nowotomyskiego szpitala. Na miejscu obecni byli również policjanci z Opalenicy i Nowego Tomyśla.

W dniu 22 grudnia około godziny 8:30 zastęp GBA 2,5/16 z naszej jednostki udał się na prośbę kierownika przebudowy stacji paliw STATOIL w Wojnowicach do zabezpieczenia przepompowania około 3000 litrów gazu LPG do podstawionej autocysterny. Operacja była konieczna z racji przebudowy zbiorników paliwowych. Przepompowaniem gazu zajęła się specjalistyczna firma z okolic Poznania. Na czas prowadzonych działań stacja była zamknięta. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie stacji benzynowej.
Podczas zabezpieczenia operacji przepompowywania na stacji benzynowej w Wojnowicach około godziny 11:25 , zastęp GBA 2,5/16 został zadysponowany do kolizji dwóch aut osobowych przy ulicy 3-go Maja w Opalenicy. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, kierowanie ruchem oraz usunięcie plamy oleju, która powstała na skutek kolizji. Do zdarzenia doszło poprzez najechanie Fiata Seicento na tył Renault Scenic. Na szczęście straty w rozbitych pojazdach okazały się niewielkie, a także nikt nie odniósł obrażeń. Po zakończonych czynnościach zastęp GBA 2,5/16 powrócił na miejsce zabezpieczenia stacji paliwowej.

W dniu 24 grudnia 2011 roku o godzinie 22:05 nasza jednostka zostaje zadysponowana do powalonego drzewa na trasie Troszczyn – Dakowy Mokre. Na miejsce akcji udaje się jeden zastęp na samochodzie GBA 1,2/20. Do zadań strażaków na miejscu zdarzenia należy zabezpieczenie miejsca akcji oraz usunięcia powalonego drzewa. Działanie trwały ok 30 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *