2012

STYCZEŃ

W dniu 12 stycznia o godzinie 12:20 nasza jednostka zostaje zadysponowana do powalonego drzewa na trasie Opalenica – Nowy Tomyśl, niedaleko wsi Porażyn.

Na miejsce akcji udaje się jeden zastęp na samochodzie GBA 2,5/16. Do zadań strażaków na miejscu zdarzenia należy zabezpieczenie miejsca akcji oraz usunięcia powalonego drzewa. Działanie trwały ok 30 minut.

W dniu 14 stycznia tuż przed godziną 13:00 zostaliśmy zadysponowani do przerwanego gazociągu średniego ciśnienia na prywatnej posesji przy głównej ulicy we wsi Niegolewo.
Do zdarzenia udał się zastęp GBA 1,2/20. Strażacy zabezpieczyli teren zdarzenia poprzez jego oznakowanie, wyznaczyli strefę bezpieczną. Do awarii doszło podczas prowadzonych prac ziemnych na terenie prywatnej posesji przy pomocy koparki. Ponadto zadysponowane zostało pogotowie gazowe i policja, a także na miejsce przybył Oficer operacyjny powiatu z JRG Nowy Tomyśl. Pracownicy pogotowia gazowego w kilka minut zatamowali wypływ gazu, poprzez zastosowanie zacisków na rurach. Po zatamowaniu dopływu gazu przystąpiono do naprawy uszkodzonego gazociągu.

W poniedziałek 16 stycznia 2012r. od godzin popołudniowych zaczął prószyć delikatnie śnieg. Warunki drogowe uległy zmianie. Przekonał się o tym kierowca Fiata Palio Weekend, który wraz z swoimi trzema pasażerami zakończył podróż dachowaniem w rowie przy drodze Rudniki – Michorzewo.

Strażacy z naszej jednostki zostali zadysponowani do tej kolizji około godziny 21:09. Do zdarzenia udał się zastęp GBA 1,2/20. Na miejscu strażacy zastali samochód osobowy, który dachował w rowie. Osoby podróżujące o własnych siłach opuściły pojazd. W chwili przyjazdu naszego zastępu na miejscu obecna była już kartka pogotowia, jednak żaden z uczestników zdarzenia nie potrzebował pomocy medycznej. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca wypadku, odłączenie akumulatora oraz postawienie pojazdu na koła ,w celu wyeliminowania wycieku paliwa. Na miejscu obecny był również zastęp SLRt z JRG Nowy Tomyśl oraz opalenicka policja.

W nocy 18 stycznia tuż przed godziną 4:00 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru jednej z hal produkcyjnych w firmie POL-MOT Warfama znajdującej się w Opalenicy przy ulicy 5-go Stycznia. Na miejsce natychmiast udały się dwa zastępy z naszej jednostki: GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32.
Na miejscu strażacy stwierdzają, że zadymienie w hali spowodowane jest palącymi się filtrami wyciągu od wypalarki plazmowej. Pierwsze działania gaśnicze za pomocą gaśnicy podjęli pracownicy obsługujący maszynę. Do zadań strażaków należało podanie jednego prądu na palące się filtry, wykręcenie ich i wyniesienie na zewnątrz oraz oddymienie hali przy pomocy turbowentylatora. Straty powstałe w wyniku pożaru wynoszą około 5 tysięcy złotych. Natomiast wartość uratowanego mienia kilkaset tysięcy złotych.

W dniu 20 stycznia tuż po godzinie 15:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru w kotłowni warsztatu samochodowego na ul. Łąkowej w Opalenicy. Na miejsce akcji natychmiast udają się dwa zastępy z naszej jednostki na samochodach GBA2,5/16 i GCBA 6/32 oraz jeden zastęp z JRG Nowy Tomyśl na samochodzie GCBA 5/33
Na miejscu akcji dowódca pierwszego zastępu po rozpoznaniu stwierdza iż w kotłowni palą się różnego typu materiały. Natychmiast do środka zostaje wprowadzona jedna rota w aparatach ODO ze względu na bardzo silne zadymienie. Błyskawiczna akcja nie pozwoliła na rozprzestrzenienie się pożaru na kolejne pomieszczenia. Następnie przystąpiono do przewietrzania pomieszczeń za pomocą turbowentylatora oraz wyniesieniu na zewnątrz budynku reszty spalonych materiałów oraz całkowite ich dogaszenie. Na miejscu akcji obecny był również dowódca JRG Nowy Tomyśl asp. sztab. Andrzej Łaciński oraz opalenicka policja. Na szczęście w tym przypadku odbyło się bez większych strat.

W dniu 23 stycznia około godziny 18:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru na terenie ogródków przy ulicy Półwiejskiej w Opalenicy. Niestety osoba zgłaszająca nie mogła dokładnie określić co się pali.
W związku z tym do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. Po dojeździe na miejsce i sprawdzeniu całego terenu okazało się, że łuna ognia nie znajduje się nigdzie na działkach,a w odległym o około 9 kilometrów Snowidowie. To właśnie tam znajduję się odazotownia gazu ziemnego, w której jest wypalany gaz.

W dniu 31 stycznia około godziny 17:30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru trawy przy drodze Opalenica – Rudniki niedaleko firmy „Drewnostyl”. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. Na miejscu okazało, się że pożar został ugaszony przed przybyciem straży pożarnej. Spaleniu uległo około 10 m2 suchej trawy. Warto dodać iż temperatura powietrza podczas działań wynosiła około -8 stopni Celsjusza.

LUTY

W dniu 6 lutego 2012 o godzinie 14:55 nasza jednostka zostaje zadysponowana do pożaru kotłowni w domu jednorodzinnym na ul. Leśnej w Opalenicy. Na miejsce natychmiast udają się dwa zastępy z naszej jednostki na samochodach GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32 oraz jeden zastęp z JRG Nowy Tomyśl na samochodzie GCBA 5/33 (zawrócony do bazy przed dojazdem na miejsce zdarzenia). Po rozpoznaniu dowódca stwierdza, iż pożarem objęte było drewno w kotłowni, które zostało ugaszone przez jednego z sąsiadów. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca pożaru, przewietrzenie pomieszczeń, wygaszenie pieca, w którym nadal był ogień oraz przeczyszczenie komina. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru był nieszczelny przewód kominowy.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło we wtorek 7 lutego pod Opalenicą. Przed godziną 6 rano na trasie Opalenica – Grodzisk, jadący w stronę Opalenicy samochód osobowy marki volvo uderzył rowerzystę, który zmierzał w tym samym kierunku. Autem kierował 49-letni mieszkaniec Grodziska Wlkp. Był trzeźwy.

Cyklista, około 60-letni mieszkaniec Urbanowa doznał rozległych obrażeń ciała. Zginął na miejscu. Obecnie nowotomyscy policjanci, pracujący pod okiem Prokuratora z Prokuratury w Nowym Tomyślu ustalają przebieg oraz przyczynę zdarzenia.

Miejsce wypadku zabezpieczyli policjanci oraz strażacy z OSP Opalenica.


tekst:Portal nasztydzień.pl

W dniu 8 lutego 2012 roku o godzinie 18:50 nasza jednostka zostaje zadysponowana do pożaru na poddaszu w budynku mieszkalnym przy ul. Strumykowej w Opalenicy. Z naszej jednostki natychmiast na miejsce akcji udają się dwa zastępy na samochodach GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32 oraz jeden zastęp na samochodzie GCBA 5/33 z PSP w Nowym Tomyślu. Po dotarciu pierwszego zastępu na miejsce akcji dowódca stwierdza, iż siły i środki są niewystarczające dodatkowo zadysponowane zostają dwa zastępy z PSP w Nowym Tomyślu na samochodach GBA 2,5/16 oraz SH 21; z PSP w Grodzisku Wielkopolskim GCBA 5/24; z OSP Wojnowice GBM 2,5/8 oraz z OSP Opalenica GLBM z dodatkowymi aparatami powietrznymi. Działania w lokalizacji pożaru były prowadzone z zewnątrz budynku jak i od wewnątrz. Jak się okazało pożar objął już prawie połowę poddasza budynku mieszkalnego. Szybkie działania Straży Pożarnej nie pozwoliły na rozprzestrzenienie się ognia na pozostałą część budynku. Po ugaszeniu ognia przystąpiono do zrywania podbitek sufitowych celem sprawdzenia czy gdzieś nie znajdują się jeszcze zarzewia ognia. Jednostki w miarę możliwości zostawały wycofywane z miejsca akcji do swych baz. W czasie trwania pierwszej akcji do Zintegrowanego Centrum Kierowania w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu na drodze Opalenica – Wojnowice na miejsce akcji udają się uprzednio wycofane zastępy z OSP Opalenica GCBA 6/32 oraz z PSP w Nowym Tomyślu GBA 2,5/16. Na miejscu strażacy zastają busa praktycznie całego w ogniu. Najprawdopodobniej przyczyną zapalenia się samochodu było zawarcie instalacji elektrycznej. Natomiast przyczyny powstania pożaru w budynku zostaną ustalone. Na miejsce akcji przybył również Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu st. kpt. mgr inż. Jarosław Zamelczyk; Dowódca JRG asp. sztab. Andrzej Łacińsk; Zastępca D-cy JRG st. asp. Bogdan Piosik. Na miejscu akcji obecni byli również pracownicy Urzędu Miejskiego w Opalenicy Sekretarz Gminy Feliks Straburzyński i Inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego Piotr Pazderski oraz Opalenicka Policja.

W dniu 9 lutego 2012 roku tuż przed godziną 9:00 nasza jednostka zostaje zadysponowana do wypadku na krzyżówce Opalenica – Grodzisk Wlkp. – Sielinko – Troszczyn. Na miejsce akcji udają się dwa zastępy z Opalenicy na samochodach GBA 1,2/20 oraz GLBM i jeden zastęp z JRG Nowy Tomyśl na samochodzie SLRt. Po dojeździe strażacy zastali samochód leżący w polu na dachu. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, kierowanie ruchem, wsparcie psychiczne poszkodowanych w wypadku do momentu przyjazdu karetki oraz odłączenie akumulatora w pojeździe. Wystarczyła chwila nieuwagi, aby w takich warunkach wypaść z drogi. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

W dniu 15 lutego około godziny 12:28 zostaliśmy zadysponowani na 130 kilometr autostrady A2 w kierunku na Świecko (na wysokości wsi Turkowo, gm. Kuślin), w poślizg wpadł tir. Samochód uderzył w bariery i „złamał się”, czego skutkiem było pęknięcie zbiornika z paliwem. Ropa zaczęła wylewać się na trasę.
Do akcji udały się dwa zastępy z naszej jednostki GBA 1,2/20 oraz GLBM, a także zastęp SLRT z KP PSP w Nowym Tomyślu. Niestety podczas dojazdu do miejsca akcji jeden z wozów OSP – GBA 1,2/20, będąc około 300 metrów od celu, uczestniczył w kolizji z samochodem osobowym. Szczęśliwie, ani strażakom, ani pasażerom osobówki nic się nie stało. Do kolizji doszło w skutek wymuszenia pierwszeństwa przez kierującego samochodem Renault Kango 41 –letniego mieszkańca Granowa. W wyniku tego zdarzenia, wóz strażacki najechał na tył poprzedzającego go auta.
Na tym się jednak nie skończyło. Kiedy strażacy kończyli działania, na ich oczach w poślizg wpadła kolejna osobówka. Auto uderzyło w barierę ochronną rozbiło przedni zderzak i zatrzymało się na pasie awaryjnym. Również jak w poprzednim zdarzeniu – nikt nie odniósł obrażeń.

Warto wspomnieć, iż warunki panujące na drodze podczas działań były fatalne. Jezdnia była oblodzona, a silny wiatr nawiewał świeżo spadający śnieg z pobliskich pól na autostradę.

Na miejscu zdarzeń obecna była również służba autostradowa, karetka pogotowia oraz radiowóz policji autostradowej.

Apelujemy do wszystkich kierowców, aby dostosowywali prędkość do warunków obecnie panujących na drogach.

W dniu 23 lutego około godziny 11:45 zostaliśmy zadysponowani do powalonego drzewa na drodze Opalenica – Kozłowo. Do zdarzenia udał się zastęp GLBM. Po dojechaniu na miejsce ratownicy zastali powalone drzewo na szerokości całej drogi, które blokowało przejazd. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca akcji oraz usunięcia powalonego drzewa. Działania trwały ok 30 minut.

W dniu 25 lutego około godziny 13:00 zostaliśmy zadysponowani do powalonego konaru drzewa na ścieżce pieszo-rowerowej przy ulicy Poznańskiej w Opalenicy. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16.
Po dojechaniu na miejsce ratownicy zastali powalony konar, który blokowało swobodne poruszanie się po ścieżce pieszo-rowerowej. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca akcji oraz usunięcia powalonego konaru. Działania trwały ok 30 minut.

MARZEC

Tragiczny wypadek w Opalenicy. W poniedziałek 12 marca około godziny 20 na drodze wylotowej z miasta, w kierunku Nowego Tomyśla samochód osobowy marki renault twingo potrącił idącego drogą mężczyznę. Pieszy w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala. Obrażenia, których doznał mężczyzna okazały się śmiertelne. Lekarzom nie udało się uratować pieszego. Miejsce zdarzenia zabezpieczyli policjanci oraz miejscowi strażacy. Z powodu wypadku odcinek, na którym doszło do zdarzenia był wyłączony z ruchu. Przyczyny oraz przebieg wypadku ustalą policjanci pracujący pod nadzorem Prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Nowym Tomyślu.

tekst: NASZ TYDZIEŃ FAKTY

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w środę 14 marca około godziny 11 na drodze Opalenica – Kozłowo. Samochodem marki fiat seicento podróżowały dwie mieszkanki Daków Suchych – 29 i 27-letnia.

W pewnym momencie auto złapało pobocze i wjechało do przydrożnego rowu. Tam po przejechaniu kilkudziesięciu metrów uderzyło przodem w betonowy przepust mostka rowu melioracyjnego.

Kobiety same opuściły pojazd. Doznały jednak obrażeń. Pierwszej pomocy udzielili im ochotnicy z Opalenicy, którzy po zabezpieczeniu kobiet do transportu, przekazali je dwóm załogom pogotowia ratunkowego.

27 i 29-latka trafiły do nowotomyskiego szpitala. Prócz wspomnianych służb w akcji uczestniczyli również strażacy z Nowego Tomyśla oraz policja. Na miejsce wypadku dotarł z-ca komendanta PSP w Nowym Tomyślu Jarosław Zamelczyk.

tekst: NASZ TYDZIEŃ FAKTY

W dniu 16 marca około godziny 16:30 zostaliśmy zadysponowani zastępem GBA 2,5/16 do pożaru drzewa we wsi Sielinko. Na miejscu strażacy zastali palące się drzewo, które zajęło się prawdopodobnie od wypalania traw na pobliskiej działce. Po ugaszeniu pożaru strażacy ścieli zagrażające drzewo.

W ostatnich kilku dniach promienie słoneczne zaczęły intensywniej operować . Sytuacja taka spowodowała natychmiastowe rozpoczęcie niebezpiecznego procederu wypalania suchych traw . Znacząco odbiło się to na statystyce interwencji straży pożarnej w skali całego kraju i naszego terenu.

Do pierwszego tegorocznego pożaru traw na naszym terenie doszło w sobotnie popołudnie 17 marca tuż przed godziną 14:00. Zapaliła się sucha trawa w pobliżu zabudowań przy ulicy Parkowej. Do akcji udały się dwa zastępy z naszej jednostki: GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Dzięki szybkiej akcji strażaków udało się zatrzymać ogień tuż przed posesjami.Spaleniu uległo około 2000 m2. Do zaprószenia ognia doszło w skutek bezmyślnego wypalania śmieci przez jednego z mieszkańców. Wiatr w mgnieniu oka przeniósł pożar na trawy nieopodal posesji.

Apelujemy do wszystkich o zaniechaniu niebezpiecznego
i niezgodnego z przepisami prawa procederu wypalania traw

W dniu 21 marca około godziny 10:40 zostaliśmy zadysponowani do zabezpieczenia lądowiska śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na opalenickim płaskowyżu.
Do akcji udał się zastęp GBA 1,2/20. Śmigłowiec lądował z racji nieszczęśliwego wypadku do jakiego doszło na placu zabaw w pobliżu hali sportowej przy ulicy Gimnazjalnej w Opalenicy. 14-letnia dziewczyna prawdopodobnie spadła z huśtawki i straciła przytomność. Na miejscu zdarzenia obecna była również załoga karetki pogotowia, która stacjonuje w Opalenicy. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca lądowiska oraz pomoc medykom przy transporcie rannej do śmigłowca.

W dniu 26 marca około godziny 19:45 zostaliśmy zadysponowani do pożaru traw w okolicach wsi Kozłowo. Do akcji udały się dwa zastępy z naszej jednostki: GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Po dojechaniu na miejsce strażacy zmuszeni byli pokonać drogę pieszo do pożaru wraz z tłumicami z racji braku dojazdu. Dodatkowo na polecenie dowódcy zadysponowany został zastęp GBM 2,5/8 z OSP Wojnowice. Pożar został ugaszony przy pomocy tłumic oraz jednej linii gaśniczej, przy wykorzystaniu pompy pływającej i wody z pobliskiego rowu. Niestety przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez osoby nieustalone. Dodatkowo oprócz traw na powierzchni 1000 m2 spłonęły również składowane w tym miejscu śmieci.

KWIECIEŃ

W dniu 2 kwietnia 2012 roku ok. godziny 8: 40 nasza jednostka zostaje zadysponowana do dachowania samochodu osobowego na trasie 307 w okolicach Porażyna Dworca. Na miejsce akcji udaję się jeden zastęp na samochodzie GBARt 1,2/20. Do zadań strażaków na miejscu akcji należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatorów, zakręcenie instalacji LPG oraz postawienie samochodu na koło. Najprawdopodobniej przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości przez kierującego do warunków panujących na drodze. Na miejscu obecna również była policja z Opalenicy.

Warto również dodać, że to nie pierwszy wypadek w tym miejscu na drodze nr 307. Zakręt ten jest bardzo niebezpieczny i dochodzi tam do bardzo wielu zdarzeń również ze skutkiem śmiertelnym. Ostrzegamy wszystkich kierowców, aby w tym miejscu zwalniali i zachowali szczególną uwagę.

W dniu 5 kwietnia 2012 roku ok. godziny 14: 30 nasza jednostka zostaje zadysponowana do wypadku na drodze nr 307 za wsią Wojnowice. Do zdarzenia udają się dwa zastępy z naszej jednostki na samochodach GBARt 1,2/20 i GLBMRt 0,2/0,0 oraz jeden zastęp z JRG Nowy Tomyśl na samochodzie SLRt.
Po dojeździe na miejsce akcji strażacy zastają rozbity pojazd marki opel astra. Pasażerowie rozbitego samochodu byli już w karetce, która była na miejscu jako pierwsza. Do zadań ratowników należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatora oraz kierowanie ruchem. Do zdarzenia doszło na prostym odcinku drogi nie z winy kierowcy opla. Kobieta uciekała na pobocze by nie doprowadzić do zderzenia z nadjeżdżającym z naprzeciwka srebrnym citroenem saxo, który według zeznań świadków wyprzedzał na trzeciego. Kierowca tego samochodu nie zatrzymał się i odjechał w kierunku Buku.
Wszystkie osoby, które mogą w jakikolwiek sposób pomóc ująć policji sprawcę proszone są o kontakt pod numerem telefonu 997. 

W dniu 16 kwietnia około godziny 22:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru auta osobowego Opalenicy przy ulicy Wyzwolenia. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Na miejscu strażacy natychmiast przystąpili do działań – podano jeden prąd gaśniczy na palący się samochód marki Alfa Romeo.Do zadań strażaków należało również kierowanie ruchem. W wyniku pożaru spaleniu uległa komora silnika.

W dniu 17 kwietnia około godziny 11:35 zostaliśmy zadysponowani do pożaru trawy we wsi Troszczyn(gm. Opalenica). Do akcji udały się dwa zastępy z naszej jednostki GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32, a także zastęp SLDŁ z KP PSP Nowy Tomyśl wraz z dowódcą JRG Nowy Tomyśl – asp. sztab. Andrzejem Łacińskim, który właśnie w tym momencie przebywał w Opalenicy.
Po dotarciu na miejsce strażacy za pomocą dwóch nili gaśniczych przystąpili do działań. Dzięki szybkiej reakcji właściciela oraz strażaków nie dopuszczono do rozpowszechnienia się ognia na pobliskie zabudowania starej szklarni oraz budynku gospodarczego. Spaleniu uległo około 400 m2 trawy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie przez osoby nieustalone.

W dniu 18 kwietnia około godziny 16:43 zostaliśmy zadysponowani do plamy oleju na drodze Opalenica – Sielinko. Do akcji udał się zastęp GLBMRt 0,2/0,0. Na miejscu strażacy zastali plamę na długości około 400 metrów. Rozlany olej zneutralizowano za pomocą sorbentu.

W niedzielny poranek 22 kwietnia 2012r. w kilka minut po godzinie 7mieszkańców Jastrzębik w gminie Opalenica poruszył niepokój, alarmowo udających się w kierunku ich miejscowości strażackich wozów bojowych. Wkrótce było już wiadomo, że płonie budynek mieszkalny. Pod nieobecność właścicieli strażacy, aby dostać się do środka płonącego budynku, zmuszeni byli wybić szybę z jednego okna. Oprócz podawania prądów gaśniczych na palący się obiekt konieczne było przeprowadzenie ewakuacji zagrożonego mienia oraz wykonanie prac rozbiórkowych. W wyniku pożaru spaleniu i zniszczeniu uległa drewniana konstrukcja nieużytkowanego poddasza oraz strop pod tym pomieszczeniem. Wstępnie straty szacuje się na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przypuszczalnie przyczyną powstania pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej przy podgrzewaczu elektrycznym, zlokalizowanym na poddaszu budynku. Właściciele domu mogą mówić o ogromnym pechu, bowiem jest to drugi pożar tego samego obiektu w okresie ostatnich dwóch lat.

W akcji uczestniczyły:

GBA 2,5/16 OSP Opalenica
GCBA 6/32 OSP Opalenica
GCBA 5/33 JRG Nowy Tomyśl
SH 21 JRG Nowy Tomyśl
SLDŁ JRG Nowy Tomyśl
GBA 2,5/16 OSP Kuślin
GCBA 6/32 OSP Kuślin
Energetyka
Policja

Tekst: KP PSP Nowy Tomyśl

W dniu 23 kwietnia około godziny 14:46 zostaliśmy zadysponowani do zabezpieczenia lądowiska śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na opalenickim płaskowyżu. Do akcji udał się zastęp GLBA-Rt 0,2/0,0.

W dniu 24 kwietnia około godziny 14:35 zostaliśmy zadysponowani do zabezpieczenia lądowiska śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na boisku sportowym we wsi Dakowy Mokre. Do akcji udał się zastęp GLBA-Rt 0,2/0,0. Tym razem Śmigłowiec został wezwany przez Zespół Ratownictwa Medycznego z racji nieszczęśliwego wypadku na gospodarstwie znajdującym się w tej wsi, w którym został poszkodowany mężczyzna. Rannego LPR przetransportowało na szpitalny oddział neurochirurgii w pod poznańskim Puszczykowie.

W dniu 26 kwietnia około godziny 14:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru traw w pobliżu torowiska przy ulicy Łąkowej w Opalenicy. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. Na miejscu strażacy zastają palącą się trawę na obszarze około 200 m2 w pobliżu torowiska i słupa wysokiego napięcia. W początkowej fazie akcji strażacy przystąpili do gaszenia pożaru za pomocą tłumic. Po przybyciu na miejsce służb PKP, zlano pogorzelisko wodą. Na miejscu obecne było: Pogotowie Energetyczne Opalenica oraz Pogotowie Energetyczne PKP.

W dniu 28 kwietnia tuż przed godziną 20:00 do PSK w Nowym Tomyśluwpłynęło zgłoszenie o pożarze na Troszczyniu. Jednak osoba zgłaszająca nie potrafiła dokładnie określić z dalekiej odległości co się pali. W związku z tym dyspozytor zadysponował dwa zastępy z naszej jednostki: GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Po dojechaniu na miejsce dowódca pierwszego zastępu stwierdza, że palą się śmieci na prywatnej posesji pod linią wysokiego napięcia, w pobliżu znajduje się budynek mieszkalny wraz z budynkiem usługowym i występuję brak wjazdu na posesję.
Ogień został ugaszony przez właściciela posesji, który odmówił pomocy strażaków i nie wpuścił ich na swój teren. Na miejscu obecna była również opalenicka policja, która ukarała właściciela mandatem karnym.

Przypominamy o obowiązującym zakazie wypalania !!


W dniu 29 kwietnia około godziny 17:30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru lasu w okolicach miejscowości Dąbrowa Nowa. Do akcji udały się dwa zastępy z naszej jednostki GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Na miejscu okazało się, że pali się ściółka. Na miejscu obecny był również zastęp GCBA 6/32 z OSP Kuślin oraz GCBA 5/33 z JRG Nowy Tomyśl

MAJ

W dniach od 4 do 7 maja trzykrotnie zastęp GBA 2,5/16 z naszej jednostki był dysponowany do pompowania wody z zalanych piwnic oraz posesji przy ulicach: Wyzwolenia oraz Nowej w Opalenicy. Powodem zalań były intensywne opady deszczu, które nawiedziły naszą miejscowość w tych dniach.

W dniu 16 maja tuż przed godziną 23:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru auta ciężarowego przy ulicy Dąbrowskiego w Opalenicy. Do akcji udały się dwa zastępy GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Na miejscu okazało się że płonie samochód ciężarowy przeznaczony do złomowania, który znajdował się na placu jednej z firm. Zadaniem strażaków było ugaszenie pożaru oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Na miejscu obecna była również opalenicka policja

W czwartek 24 maja po godzinie 10 doszło do groźnego wypadku domowego w Jastrzębiankach. Czternastomiesięczny chłopiec wylał na siebie dopiero co zaparzoną, a więc bardzo gorącą herbatę. Ciecz poparzyła klatkę piersiową malca. Natychmiast wezwano pogotowie. Przybyły na miejsce lekarz specjalistycznej karetki zadecydował, że chłopczyk musi trafić do dziecięcego szpitala w Poznaniu. W tym celu wezwano helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Miejsce jego lądowania zabezpieczyli strażacy z OSP Opalenica.

Chłopiec trafił na oddział dziecięcy szpitala na ulicy Szpitalnej w Poznaniu, gdzie przejdzie szczegółowe badania.

tekst: NASZ TYDZIEŃ FAKTY

W dniu 28 maja tuż przed godziną 13:00 w kierunku Poznania od Opalenicy jechało bmw, prowadzone przez mieszkańca Poznania. W samym czasie z Poznania do Opalenicy wjeżdżała nowotomyska karetka pogotowia w której oprócz kierowcy, znajdował się ratownik medyczny i niepełnosprawna dziewczynka ze swoim ojcem. Na wysokości skrzyżowania do Kozłowa doszło do bocznego zderzenia bmw z ambulansem, który następnie zderzył się czołowo z ciężarówką załadowaną materiałami budowlanymi. Dyspozytor PSK w Nowym Tomyślu po otrzymaniu informacji o wypadku zadysponował natychmiast dwa zastępy ratownictwa technicznego z OSP Opalenica, dwa zastępy ratownictwa technicznego z JRG Nowy Tomyśl oraz jeden wóz techniczny z JRG Grodzisk Wlkp. 
Jako pierwsi na miejsce wypadku dotarli opaleniccy ochotnicy. Po rozpoznaniu stwierdzono, iż w karetce znajdują się cztery poszkodowane osoby, a jedna z nich – kierowca jest zakleszczony w wraku pojazdu. Natychmiast przystąpiono do uwalniania kierującego ambulansem przy pomocy narzędzi hydraulicznych. 
Na szczęście wszystkie osoby przeżyły. Dziewczynka z urazem głowy trafiła do poznańskiego szpitala, podobnie jak kierowca karetki, który miał między innymi otwarte złamanie lewej nogi. Natomiast opiekun dziecka wraz z ratownikiem, zostali przewiezieni do szpitala w Nowym Tomyślu. Kierujący BMW oraz samochodem ciężarowym odmówili transportu do szpitala.
Droga 307 na czas prowadzonych działań była w tym miejscu zablokowana. Na miejscu obecna byłą również opalenicka policja, WRD Nowy Tomyśl, ZRM Nowy Tomyśl, ZRM Falck Buk, ZRM Grodzisk Wlkp.Trwają czynności wyjaśniające przyczynę wypadku.

Do niebezpiecznego wypadku drogowego z udziałem pojazdu pożarniczego doszło we wtorek około godziny 10:30, w dniu 29 maja 2012r. w miejscowości Urbanowo koło Opalenicy. Strażacy z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zostali zaalarmowani do pozorowanego pożaru obiektu hotelowego w miejscowości Porażyn. Pożar hotelu w Porażynie był jednym z elementów scenariusza ćwiczeń zorganizowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu. Pojazd przewrócił się po wyjściu z łuku na prawy bok blokując całkowicie drogę powiatową numer 740. Na szczęście dwaj strażacy opuścili uszkodzony samochód o własnych siłach i zostali przetransportowani karetką pogotowia do szpitala w Nowym Tomyślu. Szczegółowe badania wykazały tylko drobne skaleczenia i stłuczenia. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG Nowy Tomyśl, JRG Grodzisk Wlkp. oraz OSP Opalenica. Przybyłe jednostki straży pożarnej zabezpieczyły miejsce wypadku , odłączyły zasilanie akumulatora oraz usunęły zanieczyszczenia z powierzchni jezdni. Do postawienia pojazdu na koła konieczne było zastosowanie dźwigu z miejscowej firmy. W zakresie ustalenia przyczyny wypadku dochodzenie prowadzi policja.

tekst: KP PSP NOWY TOMYŚL

CZERWIEC

W poniedziałek około godziny 15:40 w Opalenicy doszło do wypadku drogowego. Kierujący osobowym VW Polo 50-letni Dariusz G mieszkaniec powiatu nowotomyskiego na prostym odcinku drogi doprowadził do zderzenia z poprzedzającym go pojazdem marki Fiat kierowanym przez 21-letnią mieszkankę powiatu nowotomyskiego. 
Jak się później okazało sprawca wypadku był nietrzeźwy, wydmuchał ponad 1,5 promila alkoholu. Pasażerka Fiata z podejrzeniem urazu kręgosłupa trafiła do szpitala w Nowym Tomyślu.

tekst: KP Policji w Nowym Tomyślu

W sobotnie przedpołudnie 16 czerwca tuż przed godzina 12:00 zostaliśmy zadysponowani do zabezpieczenia miejsca wyrojenia pszczół przy wejściu na opalenicki cmentarz. Do zdarzenia udał się zastęp GLBMRt 0,2/0,0. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu pszczelarza.

W dniu 20 czerwca około godziny 10:53 zostaliśmy zadysponowani do plamy oleju na trasie Opalenica – Porażyn. Do akcji udał się zastęp GBARt 1,2/20. Na miejscu strażacy zastapli plamę o długości około 25 metrów. Niebezpieczeństwo zneutralizowano za pomocą sorbentu.

W dniu 28 czerwca około godziny 16:40 zostaliśmy zadysponowani do wypadku dwóch samochodów osobowych na trasie Opalenica – Wojnowice. Do akcji udał się zastęp GBARt 1,2/20. Na miejscu strażacy zastali dwa auta, które zderzyły się czołowo, natomiast trzeci wóz znajdował się w odległości kilku metrów na drodze. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, kierowanie ruchem, odłączenie akumulatorów w rozbitych pojazdach oraz nutralizacja rozlanych płynów. W wyniku wypadku do szpitala została przetransportowana kobieta – kierowca Opla Agila. Przyczynę wypadku bada nowotomyska policja. W akcji brali udział także strażacy z Nowego Tomyśla.

W dniach 29 czerwca oraz 4 lipca strażacy udali się zastępem GLBMRt 0,2/0,0 do usuwania gniazd os. Gniazda znajdowało się w budynku jednorodzinnym w Opalenicy przy ulicy Zamkowej, ulicy Parkowej oraz we wsi Uścięcice

LIPIEC

W dniu 7 lipca około godziny 11:56 zostaliśmy zadysponowani do powalonego konaru drzewa na terenie prywatnej posesji przy ulicy Staszica w Opalenicy. Do akcji udał się zastęp GBARt 1,2/20. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz usunięcie konaru drzewa.

Prawdopodobnie zaprószenie ognia przez osobę nieustaloną, było w tym roku pierwszym przypadkiem pożaru zboża na pniu. Do pożaru doszło w dniu 8 lipca 2012r. około godziny 13:00 w miejscowości Łęczyce, w gminie Opalenica. W wyniku pożaru spaleniu uległo około 0,02 ha zboża, należącego do indywidualnego rolnika. Działania zastępów straży pożarnej z OSP Opalenica i JRG Nowy Tomyśl doprowadziły do uratowania dużego areału pola oraz sąsiednich zabudowań gospodarczych.

tekst: KP PSP Nowy Tomyśl

Wyjątkowe szczęście miał kierowca Nissana Almery mieszkaniec miejscowości Terespotockie, który w dniu 14 lipca 2012r. około godziny 21:40 wyszedł z wypadku bez żadnych obrażeń. Do zdarzenia doszło na strzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Porażyn Dworzec, gdzie szlak kolejowy Poznań – Berlin, krzyżuje się z drogą wojewódzką numer 307. Kierujący samochodem podczas pokonywania przejazdu, zjechał z drogi na torowisko unieruchamiając pojazd. Niestety właścicielowi pojazdu nie udało się wydostać samochodu z torowiska przed nadjeżdżającym pociągiem. W wyniku uderzenia w Nissanie uszkodzony został tył samochodu, a siła rozpędzonej lokomotywy przesunęła pojazd o kilkanaście metrów. Zadysponowani strażacy z JRG Nowy Tomyśl i OSP Opalenica zabezpieczyli miejsce wypadku oraz powiadomili dyżurnego ruchu o wstrzymaniu ruchu pociągów na czas prowadzonych działań. Aż strach pomyśleć, gdyby pociąg poruszałby się torem na którym stał unieruchomiony pojazd. Okoliczności wypadku ustala policja.

tekst: KP PSP Nowy Tomyśl

W dniu 17 lipca około godziny 14:30 zostaliśmy zadysponowani do plamy niezidentyfikowanej substancji przy ulicy 5-go Stycznia w Opalenicy. Do akcji udał się jeden zastęp z naszej jednostki GBARt 1,2/20. Po dojechaniu na miejsce i rozpoznaniu sytuacji ochotnicy zmyli substancję z jezdni.

Skrzyżowanie ulicy Poznańskiej w Opalenicy z drogą w kierunku na Kozłowo, nie cieszy się dobra sławą wśród kierowców. W tym miejscu dochodziło do wielu bardzo groźnych wypadków drogowych. Kolejny wypadek miał miejsce we wtorek 17 lipca 2012r. około godziny 17:30. Doszło tam do zderzenia ciężarówki Daf z Fiatem Cinquecento. Wynik takiego kontaktu pojazdów o wyjątkowo różnych gabarytach był oczywiście przesądzony. W ciężarówce uszkodzony został tylko narożnik kabiny, a kierowca wyszedł bez żadnych obrażeń, natomiast Fiat po dachowaniu zatrzymał się w przydrożnym rowie. W samochodzie uszkodzony został dach i lewy bok. Prowadząca samochód mieszkanka Opalenicy po udzieleniu pomocy przez zespół karetki pogotowia została przetransportowana do szpitala w Nowym Tomyślu. Do wypadku zadysponowani zostali strażacy z JRG Nowy Tomyśl, JRG Grodzisk Wlkp. oraz OSP Opalenica. Oprócz zabezpieczenia miejsca wypadku strażacy zajęli się rozłączeniem akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, usunięciem zanieczyszczenia z jezdni oraz kierowali ruchem do czasu usunięcia zagrożenia. Przyczyny wypadku ustala policja.

tekst: KP PSP Nowy Tomyśl

Tegoroczne lato to okres charakteryzujący się licznymi burzami przechodzącymi nad terytorium Polski. Sytuacja taka również nie omijała terenu powiatu nowotomyskiego. W tym roku doszło już do trzech pożarów budynków, których przyczyną było wyładowanie atmosferyczne. Niestety w nocy z 18 na 19 lipca 2012r. doszło do kolejnych opadów atmosferycznych, którym towarzyszyła burza. Tym razem około godziny 2:50 piorun uderzył w budynek mieszkalny połączony z obiektami gospodarczymi w miejscowości Zygmuntowo, gmina Lwówek. Ogień w błyskawiczny sposób objął konstrukcję dachu budynku gospodarczego, następnie rozprzestrzenił się na część inwentarzową, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla części mieszkalnej i stodoły. Zadysponowana odpowiednia ilość zastępów gaśniczych na miejsce akcji spowodowała uratowanie części mieszkalnej oraz pozostałych budynków gospodarczych stanowiących zwartą zabudowę. Niestety w wyniku pożaru spłonął dach na części hodowlanej i budynku gospodarczego, maszyny rolnicze przechowywane w budynku oraz siano i zboże. Wstępnie straty pożarowe oszacowane zostały na kwotę około 300 tysięcy złotych. W akcji gaśniczej udział wzięły jednostki z JRG Nowy Tomyśl, OSP Lwówek, OSP Zębowo, OSP Brody, OSP Linie, OSP Bolewice, OSP Kuślin i OSP Opalenica.

tekst:KP PSP Nowy Tomyśl

W dniu 20 lipca około godziny 19:30 zastęp GBA 2,5/16 udał się do wypompowania wody z zalanej piwnicy przy ulicy 5-go Stycznia W Opalenicy.

Na dobre rozpoczęły się tegoroczne żniwa. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że na polach można zaobserwować wzmożony ruch maszyn rolniczych. W okresie tym następuje znaczny wzrost zagrożenia pożarowego. Przekonał się o tym rolnik z Wiktorowa, na którego polu w miejscowości Turkowo w dniu 26 lipca 2012r.doszło do powstania pożaru maszyny rolniczej, służącej do balotowania słomy. Pożar w błyskawiczny sposób objął prasę oraz kilka metrów kwadratowych ścierniska. Do akcji gaśniczej zadysponowane zostały zastępy z OSP Kuślin, Opalenicy i JRG Nowy Tomyśl. Niestety pomimo podjętej akcji gaśniczej, pożar strawił całą maszynę wartą kilkadziesiąt tysięcy złotych. Prawdopodobna przyczyną powstania pożaru było zaiskrzenie wewnątrz urządzenia rolującego.

tekst: KP PSP Nowy Tomyśl

O sporym pechu może mówić właściciel skutera, zaparkowanego w garażu w Wojnowicach przy ulicy Robotniczej. Prawdopodobnie w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej doszło do zapalenia jednośladu marki Suzuki, co w konsekwencji doprowadziło do powstania pożaru. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu i uszkodzeniu uległ skuter, stolarka okienna oraz brama garażowa. Wstępnie straty pożarowe ocenione zostały na kwotę około 10 tysięcy złotych. Podczas akcji ratowniczo gaśniczej strażacy z garażu wynieśli trzy 11 kilogramowe butle z gazem propan – butan. Podjęte działania spowodowały uratowanie konstrukcji obiektu. Do zdarzenia, które miało miejsce w dniu 27 lipca 2012r. zadysponowana była miejscowa jednostka OSP Wojnowice, OSP Opalenica i JRG Nowy Tomyśl.

tekst: KP PSP Nowy Tomyśl

SIERPIEŃ

W dniu 29 sierpnia 2012 roku tuż po godzinie 16 nasza jednostka zostaje zadysponowana do pożaru ścierniska we wsi Porażyn. Na miejsce udały się dwa zastępy na samochodach GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Spaleniu uległo ok. 0,5 hektara ścierniska.

Padający od kilku godzin deszcz w dniu 31 sierpnia 2012r. spowodował znaczne pogorszenie warunków drogowych na terenie powiatu nowotomyskiego. Na efekty długo nie trzeba było czekać. Około godziny 12:30 do Zintegrowanego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu dotarło zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem trzech pojazdów, na drodze wojewódzkiej numer 307 w okolicach miejscowości Porażyn. Na łuku drogi naczepa samochodu ciężarowego straciła przyczepność z asfaltem i zaczęła się ustawiać w poprzek jezdni. W tym samym czasie z przeciwka nadjeżdżał dostawczy Mercedes i osobowy Nissan Micra. Kierujący Mercedesem pomimo ucieczki na prawe pobocze nie ustrzegł się otarcia naczepą na całej długości pojazdu. Jeszcze gorzej z wypadku wyszła mała Micra. Kontakt z ogromną naczepą zakończył się uszkodzeniem lewego przodu samochodu. W samochodzie sprawcy zdarzenia przy naczepie wyrwana została tylna belka z lampami. Na szczęście nikt z uczestników wypadku nie doznał żadnych obrażeń. Kierująca Nissanem po zbadaniu przez lekarza odmówiła transportu do szpitala. W akcji ratowniczej uczestniczyli strażacy z JRG Nowy Tomyśl, OSP Opalenica i OSP Bukowiec. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, odłączyli zasilanie akumulatora, kierowali ruchem drogowym oraz pomogli w usunięciu z drogi uszkodzonego samochodu i pozostałości powypadkowych z jezdni.

Tekst pochodzi ze strony KP PSP Nowy Tomyśl

WRZESIEŃ

Rankiem 7 września tuż po godzinie 5:00 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru jednej z hal produkcyjnych w firmie URSUS S.A znajdującej się w Opalenicy przy ulicy 5-go Stycznia. Na miejsce natychmiast udał się zastęp z naszej jednostki: GBA 2,5/16.
Na miejscu strażacy stwierdzają, że zadymienie w hali spowodowane jest palącymi się filtrami wyciągu od wypalarki plazmowej. Do zadań strażaków należało podanie jednego prądu na palące się filtry, wykręcenie ich i wyniesienie na zewnątrz oraz oddymienie hali przy pomocy turbowentylatora. W akcji uczestniczyli również strażacy z JRG Nowy Tomyśl. Należy dodać, iż to drugi taki pożar, tego samego urządzenia w tym roku.

W dniu 10 września podczas ćwiczeń, które odbywały się na przejeździe kolejowym przy ulicy Łąkowej w Opalenicy, zastęp GBA 2,5/16 udał się do pożaru traw przy ulicy Akacjowej w Opalenicy. Po przybyciu na miejsce strażacy podali jeden prąd wody na palącą się trawę.

W dniu 20 września około godziny 7:57 zostaliśmy zadysponowani do posprzątania skutków kolizji w Opalenicy na skrzyżowaniu ulic: Poznańska – Parkowa. Do zdarzenia udał się jeden zastęp GBARt 1,2/20. Na miejscu strażacy zastali trzy rozbite auta. DO zadań ratowników należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz neutralizacja rozlanych płynów.

W dniu 22 września około godziny 18:07 zostaliśmy zadysponowani do pożaru drzewa przy drodze Jastrzębniki – Rudniki. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. Po przybyciu na miejsce strażacy podali jeden prąd wody na palące się drzewo. Przyczyną pożaru było wyładowanie atmosferyczne.

W dniu 29 września około godziny 9:16 zostaliśmy zadysponowani do kolizji dwóch aut osobowych z sarną na drodze Porażyn – Porażyn Dworzec. Do akcji udał się zastęp GBA 2,5/16. Po przybyciu na miejsce strażacy przystąpili do usunięcia skutków kolizji oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia.

PAŹDZIERNIK

Rankiem 11 października około godziny 4:45 zostaliśmy zadysponowanie do pożaru budynku gospodarczego we wsi Łagwy (gm. Opalenica). Do akcji udały się dwa zastępy z naszej jednostki: GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Po przybyciu na miejsce okazało się, że pali się piec przeznaczony do wędzenia oraz składowane wokół niego drewno. Do zadań strażaków należało ugaszenie pożaru przewietrzenie pomieszczenia przy pomocy turbowentylatora oraz wyniesienie spalonych rzeczy. W akcji brały udział zastępy: GBA 2,5/16 i GCBA 6/32 – OSP Opalenica, GBM 2,5/8 – OSP Wojonowice, GLM 8 – OSP Łagwy oraz GCBA 5/33 z JRG Nowy Tomyśl, a także policja.

W dniu 11 października około godziny 20:00 zastęp GLBMRt 0,2/0,0 z naszej jednostki udał się do usuwania gniazda os w budynku mieszkalnym we wsi Urbanowo.

W dniu 13 października około godziny 10:43 zostaliśmy zadysponowani do plamy substancji ropopochodnej na długości 5,5 km zaczynającej się w Opalenicy na ulicy Farnej, aż do wsi Łęczyce. Do akcji udały się dwa zastępy GBARt 1,2/20 oraz GLBMRt 0,2/0,0. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miesjca zdarzenia oraz neutralizacja rozlanej ropy. Przyczyną zdarzenia było uszkodzenie zbiornika paliwa w samochodzie ciężarowym.

W dniu 14 października tuż przed godziną 8:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru zarośli przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w Opalenicy. Jednak po przybyciu do remizy alarm został odwołany przez Dyspozytora PSK.

W piątek, 19 października 2012r. około godziny 11:30 nad Porażynem w okolicach dworca kolejowego zaczął unosić się słup gęstego, czarnego, kłębiącego się dymu. Dym ten uniósł się na wysokość kilkuset metrów i był widoczny z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Przyczyną tego silnego zadymienia okazał się pożar hałdy składowanych surowców przeznaczonych do recyklingu. Prawdopodobnie podczas pracy maszyny przeznaczonej do rozdrabniania surowca recyklingowego doszło do zaiskrzenia w jej wnętrzu , a dalej do pożaru rozdrobnionego tworzywa sztucznego. Z maszyny rozdrobniony palący się plastik został wyrzucony na ogromną hałdę , która po chwili cała stanęła w płomieniach. Pracownicy obsługujący maszynę próbowali gasić pożar przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego. Niestety ich wysiłek okazał się nie skuteczny. Po kilku minutach na miejscu pożaru pojawiły się zaalarmowane pierwsze zastępy straży pożarnej. Działania ich skupiły się na ugaszeniu specjalistycznej maszyny oraz prowadzeniu działań gaśniczych w obronie, nie pozwalając rozprzestrzenieniu się pożaru na większą powierzchnie oraz na pobliski las i sąsiednie składowiska odpadów. Po przybyciu na miejsce akcji odpowiedniej ilości sił i środków straży pożarnej rozpoczął się mozolny proces gaszenia płonącej hałdy. W tym celu wykorzystano również ciężkie maszyny budowlane właściciela firmy, przy pomocy których metr po metrze palący się surowiec był przerzucany oraz zalewany wodą. Akcja gaśnicza w której udział brało 64 strażaków, po upływie 11 godzin działań, została zakończona około godziny 22. W pożarze udział wzięły jednostki z JRG Nowy Tomyśl, OSP Opalenica, OSP Bukowiec, OSP Kuślin, OSP Wąsowo, OSP Bolewice, OSP Porażyn i OSP Rudniki. Na miejsce ugaszonego pożaru zadysponowana została jednostka OSP Wojnowice, która do wczesnych godzin rannych dozorowała miejsce pogorzeliska.

tekst: KP PSP Nowy Tomyśl

LISTOPAD

W dniu 16 listopada o godzinie 21:40 nasza jednostka zostaje zadysponowana do wypadku dwóch samochodów osobowych, które zderzyły się czołowo na trasie Opalenica – Grodzisk Wlkp. Na miejsce akcji natychmiast udają się dwa zastępy z naszej jednostki na samochodach GLBM-Rt 0,5/0,2 oraz GBA-Rt 1,2/20 jeden zastęp z JRG Nowy Tomyśl SLRT 1,3/16 dwa zastępy z JRG Grodzisk Wlkp. SLRt oraz GBA 2,5/16 i jeden zastęp z OSP Grodzisk Wlkp. GBA 2,5/16. Po dojeździe na miejsce akcji ratownicy zastają dwa samochody osobowe marki Fiat Cinquecento oraz BMW, które zderzyły się czołowo we wsi Kurowo. W wyniku tego zderzenia 19-letni mieszkaniec gm. Grodzisk Wlkp. poniósł śmierć na miejscu natomiast trzy osoby mieszkańcy gm. Rakoniewice podróżujące BMW zostały przetransportowane do grodziskiego szpitala. Strażacy by uwolnić 20-letniego kierowcę BMW musieli użyć narzędzi hydraulicznych. Na miejscu akcji przed strażą dotarła karetka pogotowia z Grodziska oraz Nowego Tomyśla (stacjonująca w Opalenicy) oraz Policja. Do zadań strażaków należało również zabezpieczenie miejsca akcji oraz oświetlenie terenu. Do wypadku doszło, gdy kierowca Fiata zaczął manewr wyprzedzania samochodów ciężarowych i po zjechaniu na lewy pas drogi doprowadził do zderzenia. Przypomnijmy o tym, że warunki pogodowe w tym dniu były bardzo trudne. Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi grodziska policja pod nadzorem Prokuratury.

GRUDZIEŃ

W dniu 11 grudnia 2012 tuż przed godziną 23 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku na trasie Opalenica – Grodzisk Wlkp. Na miejsce zdarzenia udały się dwa zastępy z naszej jednostki na samochodach GBA-Rt 1,2/20 oraz GLBM-Rt 0,2/0,5 natomiast z PSP Grodzisk Wlkp. jeden zastęp na samochodzie GBA 2,5/16. Po dojeździe na miejsce akcji ratownicy zastali samochód marki Opel Vectra który dachował w przydrożnym rowie. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca wypadku. Poszkodowana 35 letnia mieszkanka Gminy Opalenica została przetransportowana do szpitala w Nowym Tomyślu.

W dniu 17 grudnia 2012 roku o godzinie 16:10 nasz jednostka zostaje zadysponowana do wypadku drogowego na krzyżówce Opalenica – Grodzisk Wlkp. – Sielinko – Troszczyn. Na miejsce akcji udaje się jeden zastęp na samochodzie GBA-Rt 1,2/20 oraz jeden zastęp z PSP Grodzisk Wlkp na samochodzie SLRt. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca wypadku oraz posprzątanie pozostałości po wypadku. Do wypadku doszło w gęstej mgle kierujący mercedesem 29 letni mieszkaniec gminy Nowy Tomyśl wyjeżdżając od strony Troszczynia wymusił pierwszeństwo na prawidłowo jadącym 24 letnim mieszkańcu gminy Grodzisk Wlkp. Obaj kierowcy zostali przetransportowani do Nowotomyskiego szpitala.

W dniu 19 grudnia 2012 roku o godzinie 19:14 nasza jednostka zostaje zadysponowana do pożaru piwnicy w domu przy ul. Poznańskiej w Opalenicy. Na miejsce akcji udają się dwa zastępy z naszej jednostki na samochodach GBA 2,5/16 oraz GCBA 6/32. Na szczęście ogień nie rozprzestrzenił się na inne pomieszczenia i spaleniu uległy tylko materiały do opału. Nikt z mieszkających nie odniósł obrażeń.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *